LUNA rekordowa droga, a stablecoiny Terra coraz popularniejszy. Czy warto zainteresować się projektem?4 min. czytania

Terra (LUNA) to sieć blockchain, która specjalizuje się między innymi w procesie tworzenia stablecoinów. Główną cechą wyróżniającą jest fakt, że każdy stablecoin sieci Terra (UST) jest wymienialny na natywny token LUNA. O sieci i kryptowalucie zrobiło się ostatnio głośno przez spore zakupy, na które zdecydował się współzałożyciel projektu, Do Kwon.

  • UST ma być wspieraną rezerwą BTC wartą 10 miliardów dolarów, twierdzi Do Kwon
  • Notowania LUNY w związku z ogłoszeniem testują historycznie rekordowe poziomy względem dolara amerykańskiego, ponownie wybijając pułap 100 dolarów
  • Stablecoin UST wspina się natomiast na 14. pozycję wśród największych kryptowalut pod względem kapitalizacji

Terra chce zbudować ogromną rezerwę bitcoinową dla swojego stablecoiny UST

LUNA pozwala posiadaczom uiszczać opłaty za transfery sieciowe, uczestniczyć w procesie zarządzania i brać udział w mechanizmie konsensusu Tendermint Delegated Proof of Stake.

Terra LUNA/USD zyskała ostatnio na wartości po tym, jak Do Kwon, który jest współzałożycielem i dyrektorem generalnym firmy, potwierdził, że od końca stycznia zakupił Bitcoiny warte ponad 1 miliard dolarów.

Ostatni zakup dotyczył BTC o wartości 135 milionów dolarów, który miał miejsce w poniedziałek, 28 marca. Podobna transakcja została zrealizowana również tydzień wcześniej.

Do Kwon wyraźnie zaznaczył, że chce żeby stablecoiny firmy o nazwie UST posiadał zabezpieczenie w formie rezerw, które wyniosą ostatecznie 10 miliardów dolarów. Jak na razie spółka ma dysponować możliwością zakupy bitcoinów o łącznej wartości 3 miliardów dolarów.

Zakupy realizowane przez Kwona i Terrę sprawiły, że LUNA znalazła się na historycznie najwyższych poziomach, testując 106 dolarów. Inwestorzy zadają sobie pytanie czy obecnie warto kupować token.

Terra rekordowo droga. Czy warto rozważyć zakup tokenów LUNA

W dniu 29 marca LUNA drożała o 7,5% ustanawiając historyczne maksima na wysokości poziomu 106,47 dolarów. Zauważ jednak, że cenie nie udało się pokonać opory wyznaczanego pod koniec ubiegłego roku oraz w pierwszej połowie marca.

Za pierwszym razem kontakt z poziomami powyżej 100 dolarów wywołał gwałtowaną deprecjację, za drugim tylko delikatną korektę. Jak będzie tym razem? Z całą pewnością gdy cyfrowy token testuje historyczne maksima jego zakup nie jest najlepszym pomysłem.

Lepszym pomysłem byłoby poczekanie na korektę (np. do istotnego wsparcia w okolicach 88 dolarów). Gdyby jednak do korekty nie doszło, a LUNA wybiłaby obecny kluczowy opór, wtedy dla inwestorów może to być sygnał, że wzrosty nie mają zamiaru się zatrzymać.

W takim razie warto poczekać na re-test wybitego oporu (nowego wsparcia) i zająć pozycję. Bardziej odporni na ryzyko inwestorzy mogą zrobić to natomiast od razu po przebiciu, bez re-testu.

LUNA i zaznaczone główne strefy wsparcia oraz kluczowy opór. Dwa możliwe scenariusze dalszego rozegrania. Kupna spadków albo kupno po re-teście wybitego oporu. Źródło: Tradingview.com

Wskaźnik MACD praktycznie rozrysował już sygnał zakupowy, pierwszy od początku lutego 2022 roku. Od lipca 2021 roku sygnał kupna generowany przez wskaźnik pokrywał się w mniejszym lub większym stopniu ze wzrostami LUNY, ostatnim razem na ich pojawienie trzeba było jednak poczekać około 2-3 tygodni.

LUNA i UST z imponującymi wynikami w 2022 roku

Natywna kryptowaluta sieci Terra ma na swoim koncie naprawdę imponujące wyniki. Rośnie już szósty tydzień z rzędu, zyskując od tegorocznych dołków ponad 112%, czyli 55 dolarów. Byłoby to niemożliwe gdyby nie ciągły wzrost wartości rynku stablecoiny TerraUSD (UST). Jego kapitalizacja jeszcze na początku roku oscylowała blisko granicy 10 miliardów dolarów przy średnim dziennym obrocie 100-150 milionów dolarów.

Obecna kapitalizacja sięga już 16 miliardów dolarów, a średni dzienny wolumen wzrósł do 300 milionów dolarów, osiągając regularni wartości powyżej 500 milionów. Dzięki temu UST plasuje się obecnie na 14 miejscu wśród największych tokenów pod względem łącznej wartości rynkowej i depcze po piętach innemu stablecoinowi należącemu do giełdy Binance, a mianowicie BUSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *