Marzec jednym z gorszych miesięcy dla bitcoina? Analiza BTC/USD4 min. czytania

Bitcoin (BTC) powoli kończy luty, w którym testował poziomy powyżej 25 tys. dol., jednak z powodu ostatnich spadków oddał większość zysków i w tym momencie rośnie w skali ostatnich 4 tygodni o zaledwie jeden procent. W porównaniu do ostatnich 10 lat jest to jeden z gorszych wyników BTC w tym miesiącu, a zbliżający się wielkimi krokami marzec historycznie również wypada słabo.

  • Bitcoin w lutym tracił tylko dwukrotnie w historii. Z kolei w marcu spadał aż sześć na ostatnie dziesięć razy.
  • Marzec 2022 oraz 2021 były jednak korzystne dla bitcoina przynosząc stopę zwrotu na poziomie kolejno 5,4% oraz 29,8%.
  • Dla porównania ether (ETH) w siedmiu marcach swojej historii, spadał tylko dwukrotnie.

Bitcoin pod ważnym oporem na wszystkich wykresach

Patrząc zarówno na bitcoina w ujęciu miesięcznym, tygodniowym, jak i dziennym, wszędzie w oczy rzuci się nam ten sam zakres cenowy, a mianowicie silny opór w okolicach 25 tys. dol. Na wykresie miesięcznym jest dodatkowo wspierany przez 50-miesięczną EMA, a na tygodniowym przez 50- i 200-tygodniową EMA.

Bitcoin na wykresie miesięcznym. Źródło: Tradingview.com

Bitcoin na wykresie tygodniowym. Źródło: Tradingview.com

Dolne ograniczenie wyznaczanej na nich konsolidacji pokrywa się z minimami z ubiegłego roku w okolicach 15,5 tys. dol. Na wykresie dziennym sytuacja wygląda natomiast zdecydowanie inaczej i pierwsze ważne wsparcie rysuje już strefa 22-21,5 tys. dol. i to właśnie na niej warto skupić się w pierwszej kolejności.

Patrząc jednak na dane dotyczące sezonowości inwestorzy nie mają powodów do większej radości przed rozpoczęciem marca.

W marcu jak w spadkowym garncu. BTC głównie traci

Średnia dziesięcioletnia stopa zwrotu z inwestycji w bitcoina w marcu wynosi co prawda 12,12%, jednak wynik jest bardzo mocno zaburzony przez 172% wzrostu z 2013 roku. Gdyby odciąć tę wartość, wtedy średni wzrost wynosiłby -5,7%, czyniąc marzec jednym z najgorszych miesięcy w historii BTC. Dla porównania, w lutym średnia stop zwrotu wynosi 13,22%, najwyższe wyniki kryptowaluta osiągała natomiast w październiku i listopadzie rosnąć o 22,3% i ponad 50%.

Źródło: Coinglass.com

Należy oczywiście pamiętać, że wyniki dotyczące sezonowości są głównie ciekawostką i nie powinny być traktowane jako statystycznie istotne narzędzie do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Okres badawczy jest bowiem zdecydowanie zbyt krótki.

Z drugiej strony, może to pokazywać potencjalne sezonowe zachowanie inwestorów BTC, którzy po pierwszych trzech miesiącach nowego roku decydują się na rebilansowanie swoich portfeli.

Ether radzi sobie w marcu zdecydowanie lepiej

Patrząc na to samo zestawienie dla ethera widzimy natomiast, że marzec w jego wypadku wypada zdecydowanie lepiej. W ostatnim roku marcowa stopa zwrotu wynosiła 12,2%, w 2021 roku sięgała natomiast niemal 35%. Spadkowy dla ETH był jedynie marzec 2020 (-39%) oraz 2018 (-54%), czyli moment szczytu covidowej paniki oraz ostatni z rynków niedźwiedzia.

Jednak ogółem, stopa zwrotu z inwestycji w ETH/USD w marcu wynosi ponad 26%, deklasując pod tym względem bitcoina.

Obecna sytuacja cenowa ETH nie różni się jednak zbytnio od tej obserwowanej na BTC. Ether przez chwilę testował poziomy powyżej 1700 dol., jednak obecnie oddał część zysków i ograniczył miesięczne wzrosty do około 3%. Od początku roku jednak nadal zyskuje prawie 40%.

Głównym poziomem wsparcia w przypadku ETH/USD jest w tym momencie poziom 1500 dol., gdzie wypadają dołki z lutego. Cenę wcześniej wspierać będzie także siatka średnich 200 i 50 EMA zlokalizowano na kolejno 1543 oraz 1564 dol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *