Najważniejsze newsy tygodnia #1022 min. czytania

bitcoin kurs i analiza

To podsumowanie nie sposób nie zacząć od zatwierdzenia ETF-ów BTC.

Powstały ETF-y bitcoina

Stało się to, na co czekał cały rynek kryptowalut. I to od ponad 10 lat, bowiem pierwszy wniosek o stworzenie ETF-ów na BTC złożyli w biurze SEC bracia Winklevoss, Cameron i Tyler, w 2013 roku.

Choć bliźniacy na tym polu polegli, w tym tygodniu SEC powiedziała „tak” aż 11 ETF-om, za którymi stoją: ARK 21Shares, Invesco Galaxy, VanEck, WisdomTree, Fidelity, Valkyrie, BlackRock, Grayscale, Bitwise, Hashdex and Franklin Templeton.

W pierwszym dniu istnienia wolumen obrotu ETF-ów wyniósł aż 4,5 mld USD. A to dopiero początek!

Co ważne, wpływ funduszy na rynek spot nie jest jeszcze mocno widoczny, ale – jak sugerowali bardziej świadomi szczegółów inwestorzy – ten będzie długofalowy.

Źródło: X

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

Vitalik Buterin chce zmian

Vitalik Buterin chce dalszych reform Ethereum. Obecnie zaproponował, by zwiększono limit gazu w jego sieci. Teraz wynosi on 30 mln, zaś programista chce jego podniesienia do 40 mln.

Pomysł wydaje się słuszny, bowiem w efekcie urośnie skalowalność sieci. Problem w tym, że niektórzy deweloperzy Ethereum wskazują, że może mieć to też swoją ciemną stronę. Chodzi o większą podatność na ataki.

Pomysł wydaje się ciekawy, bowiem limit nie był podnoszony przez blisko 3 lata. Wymaga jednak debaty w środowisku deweloperów.

Źródło: reddit

Inflacja w USA znów zbyt wysoka

Inflacja konsumencka w USA w grudniu wzrosła do 3,4 proc. (z 3,1 proc. w listopadzie). To więcej, niż spodziewali się eksperci, co może martwić i wpłynąć na decyzję władz Fedu, które za 19 dni będą decydować, co zrobić ze stopami procentowymi.

Z dobrych wieści: inflacja bazowa w USA spadła z 4 proc. w listopadzie do 3,9 proc. w grudniu. To o tyle ważne, że to na nią mają rzeczywisty wpływ urzędnicy z banku centralnego.

Nowe dane nie zachwiały jednak mocno oczekiwaniami rynku. Z wykresu FedWatch wynika, że nadal większość (ponad 95 proc.) uczestników rynku spodziewa się pozostawienia stóp proc. na obecnym poziomie. Z kolei niecałe 5 proc. twierdzi, że za 19 dni Fed obniży stopy o 25 pb.

Rynek kryptowalut jest dziś napędzany informacją o zatwierdzeniu ETF-ów na BTC i nadzieją na ETF-y typu spot etheru. Obniżki stóp przez Fed dodatkowo jednak napędzą wzrosty.

Źródło: FedWatch, NBC

Circle chce wyemitować swoje akcje

Circle chce wejść na giełdę w USA. Wynika to z poufnego projektu dokumentu S-1, jaki emitent topowych stablecoinów złożył w biurze SEC. Jak na razie nie są znane żadne szczegóły, w tym liczba akcji i początkowa cena.

Jeżeli wszystko się uda, Circle będzie kolejną po Coinbase firmą z rynku kryptowalut, która wyemitowała swoje akcje w USA.

Źródło: Coindesk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *