Najważniejsze newsy tygodnia #1033 min. czytania

wycena bitocina

Minął tydzień od zatwierdzenia ETF-ów na BTC. Jak na razie nie wpłynęło to mocno na kurs bitcoina (news ten był już w cenie wcześniej) Co zaś wydarzyło się w czasie ostatnich 7 dni?

Hashrate sieci Bitcoin spada

W kwietniu w sieci Bitcoin zajdzie kolejny w historii kryptowaluty halving. Już teraz jednak część górników… wyłącza swoje koparki. W efekcie tylko od 12 stycznia hashrate spadł o 20 procent.

Od razu uspokójmy: to nic groźnego. Trend kursu hashrate’u nadal pozostaje wzrostowy. Korekta to efekt… pogody w Teksasie. Tak, dziś największe na świecie kopalnie BTC są w tym południowym stanie USA. Organ ds. rynku energii w tym regionie, Electric Reliability Council of Texas (ERCOT), wydał zaś w zeszłym tygodniu komunikat z prośbą o oszczędzanie energii. Powodem mają być spadki temperatur, co ma przełożyć się na wzrost popytu na energię (ogrzewanie domów!). Stąd też największe lokalne kopalnie wyłączyły część swoich koparek. Wkrótce sytuacja wróci do normy.

Źródło: bitinfocharts.com

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

Sieć bitcoina jest coraz bardziej ekologiczna

Skoro przy blockchainie BTC jesteśmy, warto dodać, że emisja kryptowaluty staje się coraz bardziej ekologiczna. Dziś – jak wynika z badania Bitcoin ESG – kopanie bitcoina jest w aż 54,5 proc. oparte na odnawialnych źródłach energii. Bardzo często w procesie wykorzystuje się metan. A dokładnie: gaz ten pomaga w wytwarzaniu energii elektrycznej, która potem napędza koparki do miningu. Gdyby nie ten mechanizm, metan trafiałby do środowiska naturalnego.

Źródło: batcoinz.com

Donald Trump obiecuje chronić Amerykanów przed CBDC

Sprawa CBDC staje się coraz bardziej polityczna. W USA trwa kampania wyborcza. Amerykanie wybiorą za kilka miesięcy prezydenta na kolejną kadencję. O Biały Dom walczy m.in. Donald Trump, który w czasie wiecu w Portsmouth, w stanie New Hampshire obiecał, że jeżeli wygra wybory, zakaże emisji CBDC w USA.

Taka waluta dałaby rządowi federalnemu, naszemu rządowi federalnemu, absolutną kontrolę nad twoimi pieniędzmi […] mogliby zabrać twoje pieniądze, a ty nawet nie zauważyłbyś, że ich nie ma. Byłoby to niebezpieczne zagrożenie dla wolności i ja zapobiegnę przedostawaniu się tego zjawiska do Ameryki – powiedział były i może przyszły prezydent.

Pytanie, czy to szczera deklaracja, czy tylko próba wyrwania części elektoratu rywalowi, Ronowi DeSantisowi, który oparł swoją kampanię m.in. na straszeniu Amerykanów CBDC.

Źródło: finance.yahoo.com

Jak przebiega adopcja BTC w Salwadorze?

José Simeón Cañas Central American University tak samo jak rok temu przebadał adopcję BTC w Salwadorze. O stosunek do kryptowaluty zapytano 1280 respondentów. Największa grupa (49,7 proc.) kupiła coś za BTC maksymalnie trzy razy. 20 proc. użyło kryptowaluty w czasie zakupów dziesięć lub więcej razy.

Najczęściej bitcoina wydawano kupując pożywienie (22,9 proc.). Zaskakująco często płacono nim za usługi weterynaryjne (15 proc.).

Smucić może jednak to, że spadł odsetek osób, które korzystają z BTC. Rok temu było to 24,4 proc. przepytanych osób. W 2023 r. już tylko 12 procent.

Źródło: uca.edu.sv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *