Najważniejsze newsy tygodnia #1053 min. czytania

analiza bitcoina

To podsumowanie nie sposób nie zacząć od ostatniego posiedzenia Fedu. Rezerwa Federalna ponownie analizowała to, co zrobić ze stopami procentowymi w USA.

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Władze Fedu, banku centralnego USA, podjęły decyzję w sprawie stóp procentowych. Pozostawiły je bez zmian. Tego oczekiwał rynek, więc nie wywołało to żadnych dużych wstrząsów. Ważniejsze jest jednak to, co Jerome Powell, prezes Fedu, powiedział po spotkaniu władz. Wskazał, że obniżki stóp nie zaczną się też w marcu (a przynajmniej on osobiście w to wątpi). Dodał, że Fed musi upewnić się, że inflacja zacznie spadać w kierunku 2% (tyle wynosi cel inflacyjny). Z grudniowego raportu Rezerwy wynika jednak, że cięcia stóp zaczną się w tym roku, zapewne od wiosny.

Źródło: CNBC

Zwolennik BTC walczy o prezydenturę

W Salwadorze trwa kampania wyborcza. Wybory odbędą się już 4 lutego. Dlaczego to ważne? Chodzi o to, że jednym z kandydatów jest Nayib Bukele, który pełnił już urząd prezydenta (niedawno zrezygnował, by prowadzić kampanię wyborczą). Lider partii Nowych Idei prowadzi od 2021 r. probitcoinową politykę: uznał BTC za pełnoprawny środek płatniczy, stworzył państwowy portfel BTC i sieć bitomatów oraz buduje Bitcoin City, nowoczesne miasto, które ma być centrum nowoczesnych technologii w kraju.

Zgodnie z sondażami Bukele cieszy się poparciem aż 70 proc. wyborców. Ważne będą jednak też wybory do parlamentu, które odbędą się tego samego dnia – 4 lutego. O władzę walczy partia Nowych Idei, ale też prawicowy Republikański Sojusz Nacjonalistyczny i lewicowy Front Wyzwolenia Narodowego Farabundo Marti. 

Źródło: Reuters

Polacy mają oszczędności i inwestują w kryptowaluty

Z raportu „Barometr oszczędności 2023”, który wykonał Krajowy Rejestr Długów (KRD), wynika, że aż 78 proc. Polaków ma oszczędności. 25 proc. ma jednak maksymalnie 5 000 PLN. Jednocześnie 23 proc. posiada więcej niż 20 000 PLN.

Co owi oszczędni rodacy robią jednak z tymi pieniędzmi? Blisko 1/3 badanych trzyma te środki na lokacie. Już jednak 10 proc. kupuje akcje i obligacje, 9 proc. zamienia PLN na waluty obce (zapewne USD lub EUR). 7 proc. kupuje złoto. Kolejne miejsce należy do kryptowalut. W bitcoina i altcoiny inwestuje 5 proc. badanych. Taki sam odsetek wybiera nieruchomości.

Wątek kryptowalut pojawia się jeszcze w innym kontekście. Najczęściej inwestują w nie te osoby z przeciętnymi oszczędnościami. Ci z małymi i dużymi podchodzą do tego z większą niechęcią. Zapewne w czasie zaawansowanej hossy się to zmieni.

Źródło: Inwestycje.pl

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

Rosja chce sięgnąć po kryptowaluty

Okazuje się, że kryptowaluty mogą być wykorzystane w handlu międzynarodowym. Państwem, które jest tym zainteresowane, jest Rosja.

Elvira Nabiullina, prezes banku centralnego Rosji, przyznała publicznie, że jej kraj rozważa wykorzystanie w handlu transgranicznym CBDC. Pojawił się też wątek kryptowalut.

Jeśli chodzi o kryptowaluty, nasze stanowisko jest znane; jesteśmy przeciwni ich stosowaniu w płatnościach na terenie kraju. Jednocześnie popieramy ich wykorzystanie w handlu zagranicznym, ale projekt ustawy zapewniający taką możliwość jest wciąż przedmiotem dyskusji w Dumie Państwowej – powiedziała.

Źródło: RIA Novosti

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *