Najważniejsze newsy tygodnia #1113 min. czytania

Tak, to powoli staje się nudne. W tym tygodniu bitcoin wyrysował na wykresie nowe ATH. Od tego też zaczniemy to podsumowanie.

Nowe ATH bitcoina

Na wykresie bitcoina mamy nowe ATH. To okolice 73 800 USD (wynik różni się na poszczególnych giełdach). Po jego osiągnięciu doszło jednak do korekty, która sprowadziła cenę poniżej poprzedniego rekordu – 69 000 USD. Dziś za 1 bitcoina płaci się 67 850 USD, czyli 7 proc. mniej niż wczoraj i niemal tyle samo co równe 7 dni temu.

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny można kupić na Ari10 Exchange.

Aktualizacja sieci Ethereum

W sieci Ethereum zaszła nowa aktualizacja – Dencun. Miała ona zmniejszyć wysokość opłat transakcyjnych w warstwach 2 (layer 2) sieci. Efekt? Udało się! Jak pokazują dane dot. OP Mainnet, Base, zkSync, Arbitrum i Zora koszty spadły. Skalę spadków dobrze widać na poniższym wykresie.

Źródło: X/ Starknet

Dencun pomoże w adopcji Ethereum, bowiem dotąd problemem były wysokie koszty używania tej sieci (w tym warstw 2).

Źródło: X

Microstategy dokupi bitcoiny

Microstrategy kontynuuje swoją strategię inwestowania w bitcoina. Firma ogłosiła, że wyemituje i sprzeda obligacje warte 500 mln USD. W zamian za to kupi kolejną partię kryptowalut. W efekcie tego może mieć aż 205 000 USD, czyli zbliża się do posiadania 1 proc. wszystkich bitcoinów, jakie kiedykolwiek zostaną wykopane.

Wiadomo, że obligacje mają zostać spłacone w 2031 roku. Nie znane jest ich oprocentowanie.

Microstrategy zamierza wykorzystać wpływy netto ze sprzedaży obligacji na zakup dodatkowych bitcoinów oraz na ogólne cele korporacyjne”

– dodano w komunikacie spółki.

Źródło: microstrategy.com

Podatek Belki do zmiany

Zbliża się czas płacenia podatków od zysków kapitałowych. Warto dodać, że polski rząd zaproponował zmianę podatku Belki. Problem w tym, że ta nie jest taka, jakiej oczekiwano.

Szczegóły przedstawił w wywiadzie dla Pulsu Biznesu minister finansów Andrzej Domański.

– W naszej propozycji zakładamy, że dla lokat o zapadalności powyżej roku zwolnione z podatku – w ramach dedykowanego produktu bankowego czy też pakietu oszczędnościowego – byłyby dochody (odsetki) odpowiadające wartości wynikającej z pomnożenia 100 tys. zł przez stopę depozytową NBP, obowiązującą w ostatnim dniu III kwartału roku poprzedzającego rok podatkowy – powiedział polityk.

Jak sprawa ma wyglądać w odniesieniu do akcji czy kryptowalut?

W odniesieniu do dochodów z innych instrumentów finansowych – jak akcje, obligacje czy jednostki uczestnictwa w funduszach – w danym roku będzie obowiązywać de facto kwota wolna, wyliczana również jako iloczyn 100 tys. zł i stopy depozytowej lub jej mnożnika – dodał minister.

By omówić to w pełni pozostaje nam czekać na cały projekt ustawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *