Najważniejsze newsy tygodnia #383 min. czytania

Na rynku kryptowalut ponownie panuje raczej spokój. Wielu analityków uważa jednak, że to tylko cisza przed burzą. Możliwe, że zapalnikiem do wzrostów lub spadków będą ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce na rynku cyfrowych aktywów.

Unia Europejska przyjrzy się ponownie miningowi

Unia Europejska (UE) ponownie chce przyjrzeć się procesowi kopania kryptowalut. Powodem jest oczywiście kryzys energetyczny, jaki rozpoczął się w tym roku w efekcie ataku Rosji na Ukrainę. Moskwa – odpowiadając na sankcje, jakie są na nie nakładane przez UE i USA – przestała przesyłać do części państw Zachodu swoje surowce. Wywołało to m.in. skok ceny prądu. Niedobory energii skłaniają jednak też rządy do szukania miejsc, gdzie tą można oszczędzić. I tak wzięły pod lupę rynek miningu.

Wiadomo, że europejscy regulatorzy analizowali m.in. dokument think tanku European Blockchain Observatory and Forum (EUBOF), który zawiera „potencjalne” działania, „które mogą być uzasadnione w celu złagodzenia negatywnego wpływu na klimat technologii wykorzystywanych na rynku aktywów kryptowalutowych. ” Na poważniejsze działania poczekamy jednak ponoć do 2025 r.

Źródło: eur-lex.europa.eu

Konami będą kontynuować prace nad NFT

Nadal widać rozwijającą się modę dot. NFT. Konami, czyli twórcy m.in. gier z serii Castlevania, przyznają, że planują nadal pracować nad nowymi modelami gier, które będą czerpać z możliwości, jakie daje technologia blockchain.

Konami prowadzi badania, aby wprowadzić najnowszą technologię do gier. Planowane jest także uruchomienie usługi, w której gracze będą mogli handlować swoimi NFT za pośrednictwem unikalnej platformy dystrybucji

– czytamy w oświadczeniu firmy.

Źródło: blockchaingamer.biz

NFT Anthony’ego Hopkinsa hitem sprzedażowym

Znany aktor, Anthony Hopkins, rozpoczął współpracę z Orange Comet. W jej wyniku powstała seria NFT, która jako całość „konceptualizuje interpretację rozległych archetypów postaci, które Sir Anthony Hopkins przedstawił w swojej znakomitej karierze filmowej, czerpiąc potężną energię z jego stymulującego dzieła sztuki”.

Innymi słowy, kolekcja NFT to seria grafik, które zostały zainspirowane najbardziej znanymi rolami, jakie Hopkins zagrał w swojej karierze. Do tego do części blisko 1000 NFT dodano albumy z jego pracami wizualnymi i autografami. Niektóre NFT dają też prawo ich nabywcom do rozmowy z aktorem przez Zooma.

Nas ciekawi jednak skala sukcesu kolekcji. Okazuje się bowiem, że tokeny sprzedały się na OpenSea w ok. 10 min. Pokazuje to, że moda na NFT wcale się nie zakończyła.

Źródło: ihodl.com

Inflacja w Polsce nadal bije rekordy

Możliwe, że obywatele Polski i innych krajów wkrótce zaczną kupować kryptowaluty, by uciec przed skutkami inflacji. Inflacja konsumencka (CPI) we wrześniu wyniosła bowiem w naszym kraju aż 17,2 proc. rok do roku. To wyliczenia Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Oznacza to, że ceny nie rosły w Polsce tak szybko od 25 lat.

Ceny towarów wzrosły o 18,7 proc., a usług o 12,5 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług zdrożały o 1,6 proc. (towarów o 1,7 proc. i usług o 1,3 proc.). Największy wpływ na wzrost inflacji miały koszty utrzymania mieszkania (o 2,4 proc.), ceny żywności (o 1,7 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 4,8 proc.).

Inflacja w Polsce to efekt wielu czynników, m.in. polityki socjalnej rządu, lockdownów w czasie pandemii COVID-19, wojny na Ukrainie czy kryzysu energetycznego, jaki dotyka prawie całą Europę.

Źródło: money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *