Najważniejsze newsy tygodnia #933 min. czytania

analiza bitcoina

Jak co piątek oferujemy Wam nasze podsumowanie najważniejszych newsów ze świata kryptowalut. Zaczynamy od wzrostów wycen.

Kurs BTC rośnie

Kurs bitcoina wzrósł do poziomów ponad 36 000 USD. W chwili pisania tego tekstu jeden bitcoin kosztuje 37 122 USD. Wczoraj kurs „dobił” niemal do 38 000 USD. Przekroczyliśmy więc pułap 50% ATH BTC (69 000 USD). Od wczoraj cena wzrosła o 0,5%, zaś w skali 7 dni – o 8%.

W tle mocno rósł ether. Obecnie 1 ETH kosztuje ok. 2100 USD, co przekłada się na aż 16-procentową wzrost w skali 7 dni i 8% wzrostu od wczoraj.

Źródło: Coinmarketcap

Powody wzrostów

Co napędziło wzrosty? Po pierwsze, otworzyło się pierwsze okno czasowe, w czasie którego SEC może zatwierdzić bitcoinowe ETF-y. Analitycy twierdzą, że jest aż 90-procentowa szansa na to, że władze zatwierdzą fundusze. Wskazują jednak na ostateczną datę, czyli styczeń 2024 r. Jednocześnie nie wykluczają, że urzędnicy powiedzą „tak” wcześniej. W każdym razie pod to ostatnie grają dziś inwestorzy.

W tle wydarzyło się jednak coś jeszcze ciekawszego. BlackRock, inwestycyjny gigant z Wall Street, złożył w sądzie w stanie Delaware wniosek rejestracyjny dot. utworzenia iShares Ethereum Trust. Tak, firma chce utworzyć trust oparty na etherze. To wstęp do starania się o założenie ETF-a etheru. To ten news napędził ostatnie wzrosty ETH.

Źródło: coingape.com

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

Bitomaty w Salwadorze będą zintegrowane z Lightning Network

Athena Bitcoin, czyli firma obsługująca publiczną sieć bitomatów w Salwadorze, integruje oprogramowanie tych urządzeń z Lightning Network, czyli siecią layer 2, która umożliwia realizację szybszych i tańszych transakcji za pomocą sieci Bitcoin.

To o tyle ważne, że dziś – jak podaje Coin ATM Radar – tylko 3,7% bitomatów na świecie jest zintegrowanych z „siecią błyskawic”.

Wiemy, że Athena chce wprowadzić sieć layer 2 do 100 państwowych bitomatów Chivo.

W całym Salwadorze działa 215 bitomatów.

Źródło: marketscreener.com

NFT w The Simpsons

Na koniec coś na rozluźnienie. Adopcja kryptowalut to nie tylko rozwój nowych technologii i ich wdrażanie w gospodarkę. To też wzrost świadomości społeczeństwa. W tym pomaga zaś popkultura. Zwłaszcza Simpsonowie.

W ostatnim odcinku serialu animowanego „The Simpsons” pojawił się motyw NFT i tokenizacji. Na samym początku Homer, czyli ojciec tytułowej rodziny, tokenizuje Barta, swojego syna. Zamienia go w NFT. Choć każdego odpowiedzialnego rodzica powinno to zmartwić, pan Simpson interesuje się głównie tym, że tak powstały token zyskuje na wartości. Tak, stokenizowany Bart z opuszczonymi spodenkami (co nie dodaje mu, przyznajmy, charyzmy) okazuje się być warty ponad milion USD!

Na ratunek synowi wyrusza Marge, czyli mama Barta i żona Homera. Sama się tokenizuje i przenika do blockchaina. Udaje się jej uratować syna. W finale sam Homer zamienia się w NFT, ale przeżywa rozczarowanie. Moda na tokeny nagle się kończy.

Mimo niemiłego dla Homera finału, sam odcinek należy ocenić pozytywnie, bowiem wytłumaczył w przystępny sposób, czym jest tokenizacja i jak nie należy inwestować w czasie hossy.

Źródło: X

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *