Najważniejsze newsy tygodnia #1132 min. czytania

Kolejny tydzień za nami. Co wydarzyło się przez ostatnie 7 dni?

Wkrótce dowiemy się, czym jest ether?

Choć każdy fan kryptowalut wie, czym jest ether – kryptowalutą Ethereum – sprawa ta nie jest taka prosta dla regulatorów w USA. Jednocześnie określenie charakteru prawnego ETH staje się pilne, bowiem szereg firm stara się o utworzenie etherowych ETF-ów.

Temu też grupa kongresmenów wysłała do SEC pismo z prośbą o jasną odpowiedź, czy ETH to papier wartościowy, czy też towar. Za ten drugi uważa kryptowalutę CFTC. SEC nie chce jasno odpowiedzieć na tę kontrowersję.

Możliwe, że wkrótce poznamy ostateczny werdykt.

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny można kupić na Ari10 Exchange.

KuCoin na celowniku SEC

Z powyższym newsem wiąże się kolejny. KuCoin, jedna z topowych giełd kryptowalut, jest oskarżony przez władze USA o to, że nie przestrzegała regulacji KYC i AML. Przez to miała pozwalać na swojej platformie na pranie pieniędzy.

Powyższe to zła wiadomość. Dobra jest jednak taka, że w dokumentach dot. sprawy określono ETH jako towar. Teoretycznie zwiększa to szanse na powstanie ETF-ów ETH. Te mogą pojawić się na rynku już w maju.

Źródło: X

Bitcoinowe ETF-y nadal cieszą się popularnością

Jednocześnie ETF-y BTC cieszą się sporą popularnością. Przykładowo, 26 marca napłynęło to nich netto 418 milionów USD. Co ciekawe, wielkim wygranym tego dnia był fundusz Fidelity. Na jego rachunek wpłynęło 279,1 mln USD. BlackRock, lider tego rynku, zebrał jedynie 162 mln USD.

Źródło: X

Sam Bankman-Fried trafi za kratki na 25 lat

Podsumowanie kończymy sprawą Sama Bankmana-Frieda. Były CEO usłyszał w końcu wyrok. Sąd skazał go na 25 lat pozbawienia wolności.

Jak oceniać ten wyrok? Czy nie jest zbyt łagodny? W końcu mowa o człowieku, który doprowadził do jednego z największych krachów na rynku finansowym i zarazem ogromnych strat inwestorów i klientów, którzy zawierzyli mu swoje środki.

Z drugiej strony Ross Ulbricht, założyciel SilkRoad, darkwebowej platformy, na której handlowano narkotykami za pomocą BTC, usłyszał w 2015 r. wyrok dożywocia. Z kolei 29 czerwca 2009 r. Bernard Madoff, twórca największej piramidy finansowej ostatnich lat, został skazany na 150 lat więzienia.

Źródło: Bloomberg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *