Najważniejsze newsy tygodnia #1203 min. czytania

Wracamy do naszego podsumowania najważniejszych newsów. Co wydarzyło się przez ostatnie 7 dni i może wpłynąć na kurs bitcoina?

Inflacja w USA

Zaczynamy od inflacji w USA. Czym ta będzie niższa, tym większa szansa na to, że Fed zacznie cięcia stóp proc., które napędzą wzrosty na rynkach (w tym kryptowalut).

W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że inflacja CPI w USA w kwietniu była na poziomie 3,4 proc. Miesiąc wcześniej było to 3,5 proc., co pokazuje, że Fed odniósł mały sukces w walce z rosnącymi cenami. Tyle że cel inflacyjny banku centralnego to 2 procent.

Obniżki stóp zaczną się w USA zapewne przed osiągnięciem celu, ale władze Fedu muszą zobaczyć, że inflacja wpadła w trend spadkowy.

Źródło: Business Insider

Zmiany we wnioskach dot. ETF-ów ETH

W tym miesiącu poznamy decyzję SEC dot. wniosków o powstanie ETF-ów etheru. Wielu ekspertów pozostaje sceptykami i uważa, że fundusze nie powstaną.

Nowe światło na sprawę rzucają jednak zmiany we wnioskach, jakich dokonały firmy ARK Invest i 21Shares. Usunęły z projektu funduszy kwestie stake’owania ETH.

Powód? W biurze SEC pomysł ze stakingiem ETH mógł wzbudzić spore kontrowersje prawne. Prowokowałby bowiem skojarzenia z rynkiem akcji. Zysk ze stankingu byłby odpowiednikiem zysku osiąganego dzięki dywidendzie.

Możliwe, że powyższe zwiększa szanse na powstanie ETF-ów.

Źródło: SEC

Najwięksi inwestują w ETF-y BTC

JPMorgan i Wells Fargo inwestują w ETF-y BTC. To dobra wiadomość. Zła? Jak na razie mowa o wręcz żałośnie niskich kwotach.

JPMorgan zainwestował w ETF-y BTC 760 000 USD. Z dokumentu z 10 maja wynika, że bank że posiada akcje funduszów ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO), iShares Bitcoin Trust (IBIT) firmy BlackRock, Wise Origin Bitcoin Fund firmy Fidelity (FBTC), Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) i Bitwise Bitcoin ETF.

Z kolei Wells Fargo kupiło 37 akcji funduszu ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) i 2245 udziałów Grayscale Bitcoin Trust (GBTC). Do „zestawu” doszły 52 akcje Bitcoin Depot, firmy z rynku bitomatów. Tu też problemem jest kwota inwestycji – łącznie jedyne 143 111 USD.

Źródło: SEC

Twórca Tornado Cash skazany

Ktoś, kto dziś wymyśliłby gotówkę, trafiłby za kratki. Takie wnioski płyną ze sprawy twórcy Tornado Cash.

Alexey Pertsev, programista, który stworzył wspomniany mikser kryptowalut, trafi na 64 miesiące do więzienia, uznał holenderski sąd.

Dlaczego ten wyrok jest tak ważny? Chodzi o to, że Tornado Cash to zdecentralizowany projekt. Jego twórca tylko go stworzył, ale nie jest jego administratorem, bo takowy nie istnieje. Wyrok pokazuje więc, że twórcy zdecentralizowanych aplikacji są zagrożeni i mogą obawiać się skutków tego, do czego zostaną użyte ich dzieła. To trochę tak, jakbyśmy skazywali twórców samochodu za to, że ktoś doprowadził do kolizji tymże pojazdem.

Źródło: Coindesk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *