Najważniejsze newsy tygodnia #133 min. czytania

Mimo niepewności dot. kursu bitcoina, rynek kryptowalut prężnie się rozwija. Co wydarzyło się na nim w ostatnich dniach?

BlackRock tworzy blockchainowy ETF

BlackRock to największy na świecie podmiot zarządzający inwestycjami i aktywami. Teraz firma stawia kolejny krok w świecie blockchaina, tworząc ETF, który jest oparty na firmach z rynku tej technologii i kryptowalut.

Nowy produkt nazwano Blockchain and Tech ETF. Jego wartość wynosi 4,7 miliona USD. Warto od razu wyjaśnić, że nie jest jednak bezpośrednio właścicielem kryptowalut ani aktywów cyfrowych, ale śledzi wyceny międzynarodowych firm zaangażowanych w branżę. W praktyce składa się więc z 41 oddzielnych pozycji, z których największy pojedynczy portfel jest związany z amerykańską giełdą kryptowalut Coinbase (11,45% wartości funduszu). Do tego dochodzą np. firmy z rynku miningu: Marathon Digital Holdings (11,19%) i Riot Blockchain Inc. (10,41%).

Źródło: Cointelegraph

ETP bitcoina i złota

To nie koniec tego typu wieści. Na trzecią co do wielkości giełdę w Europie – SIX – wprowadzono pierwszy produkt ETP, który łączy ekspozycję na bitcoina i złoto. To efekt działań 21shares, firmy z siedzibą w kantonie Zug w Szwajcarii. ETP powstał w wyniku współpracy z doradcą inwestycyjnym ByteTree Asset Management.

Jak dodano w komunikacie, fundusz będzie dokonywał „zrównoważenia wartości na podstawie 360-dniowej historycznej zmienności”. Aktywo mniej zmienne będzie miało większą wagę w celu „maksymalizacji zwrotu [z inwestycji] ważonego ryzykiem”.

Ze względu na niższą zmienność, złotu przypisano wyższą wagę (81,5% udziału w funduszu), zaś bitcoinowi niższą (18,5%). Celem funduszu jest “zapewnienie ochrony przed inflacją poprzez śledzenie indeksu, który daje optymalną, skorygowaną o ryzyko ekspozycję na bitcoin i złoto”. W komunikacie dodano też:

Złoto i bitcoin zapewniają dywersyfikację zrównoważonego portfela. ETF oferuje inwestorom wygodny sposób inwestowania w złoto i bitcoina, w strukturze, która ostrożnie zarządza ryzykiem. Transakcje równoważenia są przeprowadzane w ramach efektywnej podatkowo struktury.

Źródło: 21shares.com

Brazylia reguluje rynek kryptowalut

Senat Brazylii przegłosował ustawę, która rozpoczyna proces regulacji rynku kryptowalut. Dokument musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Izbę Deputowanych, a następnie podpisany przez prezydenta Jaira Bolsonaro.

Nie wiadomo jeszcze, czy pieczę nad rynkiem kryptowalut w kraju będzie sprawowała Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CVM) czy bank centralny. Możliwe też, że zostanie stworzony nowy organ ds. cyfrowych aktywów.

W czasie debaty w parlamencie politycy rozmawiali także nad ustanowieniem kar dla osób, które organizują piramidy finansowe na rynku blockchaina.

Rząd zachęca przy tym górników BTC do przeprowadzania się do Brazylii. Ci nie będą tam płacili m.in. cła za import koparek.

Źródło: camara.leg.br

Miasto Fort Worth będzie kopało bitcoiny

Fort Worth, piąte co do wielkości miasto w Teksasie, będzie kopało bitcoiny. Na razie w ramach programu pilotażowego, jaki poprowadzi we współpracy z  Texas Blockchain Council (TBC), organizacją promującą blockchaina w stanie.

Wiadomo, że Fort Worth otrzyma od TBC trzy platformy Bitmain S9. Te będą kopały bitcoiny w klimatyzowanym miejscu, w Centrum Danych Działu Rozwiązań Informatycznych.

– Te małe, ale potężne maszyny oznaczają większe zaangażowanie Fort Worth, aby stać się wiodącym ośrodkiem technologii i innowacji — powiedziała burmistrz Mattie Parker.

Zaczynając od małych rzeczy, aby uczyć się na bieżąco, Fort Worth pozycjonuje się jako stolica wydobycia bitcoinów w Teksasie – powiedział prezes i założyciel Texas Blockchain Council, Lee Bratcher.

Źródło: Usatoday

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *