Najważniejsze newsy tygodnia #482 min. czytania

To ostatnie podsumowanie newsów w tym roku. Co więc wydarzyło się w ostatnich dniach 2022 r. na rynku kryptowalut?

Twitter ułatwia śledzenie kursu bitcoina i etheru

Twitter pod rządami Elona Muska wprowadził u siebie nową funkcję z serii „$ Cashtags”.

O co chodzi? O możliwość sprawdzania kursu bitcoina i etheru na Twitterze. Wystarczy w wyszukiwarce portalu wpisać „$” i dodać symbol btc lub eth. W efekcie Zobaczymy aktualną cenę danej kryptowaluty. Funkcja pozwala też sprawdzać wyceny różnych akcji.

Źródło: Twitter

MicroStrategy kupiło kolejną partię bitcoinów

Michael Saylor, założyciel MicroStrategy, napisał  na Twitterze, że firma zwiększyła „swoje zasoby bitcoinów o ok. 2500 BTC. Na dzień 27.12.22 MicroStrategy posiada ok. 132 500 bitcoinów zakupionych za ok. 4,03 miliarda dolarów po średniej cenie ok. 30 397 dolarów za bitcoina”.

Spółka kupiła kryptowaluty w okresie między 1 listopada a 24 grudnia. Zakupów dokonała jej spółka zależna Macrostrategy.

Spółka nabyła około 2395 BTC po średniej cenie 17 871 USD za coina. Stało się to między 1 listopada a 21 grudnia. Potem, 22 grudnia, sprzedała około 704 BTC po 16 776 USD za BTC. Dwa dni później kupiła około 810 BTC po 16 845 USD za 1 BTC.

To pierwszy raz, gdy firma sprzedała jakieś bitcoiny. Zrobiła to jednak z powodu optymalizacji podatkowej.

Źródło: microstrategy.com

W USA zakończono Projekt Hamilton

W Stanach Zjednoczonych zakończono Projekt Hamilton. Organizatorzy – bostoński Fed i MIT – badali kwestie „prywatności, możliwości audytu, programowalności i interoperacyjności” potencjalnego amerykańskiego projektu CBDC. Wnioski mamy poznać wkrótce. Digital Currency Initiative (DCI) MIT ma już 12 stycznia wydać „publikację badawczą”.

W ramach eksperymentów z CBDC badano też możliwości przepustowości sieci, która stałaby się podstawą potencjalnego cyfrowego dolara. Osiągnięto wynik aż 1,84 miliona transakcji na sekundę. Najpewniej wartość ta dot. wersji projektu, która nie była oparta na blockchainie. Blockchainowa platforma uzyskiwała bowiem w lutym przepustowość 170 000 transakcji na sekundę.

Źródło: bostonfed.org

Rosja wraca do tematu regulacji miningu

W Rosji nadal trwa debata dot. regulacji rynku kryptowalut. W 2023 r. Duma ma zająć się miningiem. Chodzi o nowelizację ustawy „O cyfrowych aktywach finansowych”. Nie wiemy jeszcze, w jakim kierunku pójdą nowe przepisy.

Warto dodać, że prezydent Rosji Władimir Putin przyznał, że jego kraj może uzyskać spore przewagi w branży blockchaina, choćby ze względu na dostęp do taniej energii.

Źródło: news.bitcoin.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *