Najważniejsze newsy tygodnia #233 min. czytania

Kryptowaluty zyskują dzięki kryzysowi gospodarczemu, Unia Europejska (UE) przygotowuje się do wdrożenia nowych regulacji związanych z cyfrowymi aktywami, a rząd Włoch chce inwestować w blockchaina. Co jeszcze wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku dni?

Argentyńczycy uciekają w kryptowaluty

W Argentynie ponownie trwa kryzys gospodarczy. W kraju brakuje już np. oleju napędowego. Szaleje też wysoka – sięgająca 60% – inflacja. Na to wszystko nałożył się teraz kryzys gabinetowy. W sobotę z rządu musiał odejść Martin Guzmán, minister gospodarki.

Wiadomość ta została fatalnie odebrana przez obywateli, bowiem jako szef resortu odpowiedzialnego za gospodarkę Guzmán zmniejszył zadłużenie kraju, a jednocześnie zadbał o świadczenia socjalne dla najuboższych.

W odpowiedzi na to wszystko część Argentyńczyków rzuciło się na kryptowaluty, a konkretniej głównie na stablecoiny, które obecnie są o wiele lepszym magazynem wartości niż peso.

Według szacunków argentyńska giełda Buenbit odnotowała aż 300-procentowy wzrost wolumenu obrotów w niedzielę w porównaniu do tego samego dnia w poprzednich tygodniach.

Powyższe pokazuje, że kryptowaluty są coraz częściej uważane na safe haven (bezpieczna przystań), zwłaszcza w krajach, gdzie występuje bardzo wysoka inflacja.

Źródło: Coindesk

Unia Europejska przygotowuje się do wdrożenia nowych regulacji

Władze UE uzgodniły treść regulacji rynku kryptowalut. Wiadomo, że początkowo obejmą one giełdy i kantory cyfrowych aktywów, które będą miały względem władz nowe obowiązki. Urzędnicy UE będą mieli również 18 miesięcy na dokonanie analizy ram regulacyjnych i ustalenie, czy przepisy obejmują inne produkty związane z kryptowalutami, takie jak np. NFT.

Teraz pałeczkę przejął Europejski Bank Centralny (EBC). Jak podają media, przygotowuje spotkanie z przedstawicielami rządów poszczególnych krajów członkowskich, by uzgodnić „harmonizację” wdrażania regulacji. Celem jest to, by w całej UE obowiązywały takie same przepisy dot. kryptowalut.

Źródło: Financial Times

Włochy chcą inwestować w blockchaina

Włoski rząd przekaże 46 milionów dolarów na dotacje dot. projektów związanych z blockchainem i innymi innowacyjnymi technologiami (Internetem Rzeczy i sztuczną inteligencją).

Wspieramy inwestycje firm w najnowocześniejsze technologie w celu zachęcania ich do modernizacji systemów produkcyjnych poprzez modele zarządzania, które są coraz bardziej wzajemnie połączone, wydajne, bezpieczne i szybkie – powiedział Minister Rozwoju Gospodarczego Giancarlo Giorgetti. – Cel konkurencyjności wymaga od przemysłu wytwórczego ciągłego wprowadzania innowacji i wykorzystywania potencjału nowych technologii – dodał.

Wszystko to jest możliwe dzięki dekretowi z grudnia 2021 r. ustalającemu kryteria korzystania z funduszu oraz innemu rozporządzeniu z czerwca 2022 r., w którym ministerstwo określiło warunki składania wniosków. Wszystkie firmy we Włoszech będą mogły ubiegać się o dotacje pod warunkiem, że środki zostaną przeznaczone na rozwój Internetu Rzeczy, sztucznej inteligencji lub blockchaina w takich sektorach, jak przemysł i produkcja, turystyka, zdrowie, środowisko oraz logistyka.

Źródło: mise.gov.it

Fed nie widzi w kryptowalutach zagrożenia dla dolara

Fed opublikował nową notkę ze spotkania z ekspertami z zakresu ekonomii. Nas interesuje zwłaszcza część dot. panelu, w czasie którego umówiono różne kwestie związane z kryptowalutami i ich wpływu na dolara.

W gronie prelegentów panelu znaleźli się dyrektor ds. inicjatywy cyfrowej waluty w MIT, Neha Narula, szef badań w Banku Rozrachunków Międzynarodowych, Hyun Song Shin, główny strateg inwestycyjny w firmie zarządzającej aktywami Bridgewater, Rebecca Patterson i szef analizy walutowej banku HSBC Paul Mackel.

W trakcie dyskusji w ramach panelu poświęconemu cyfrowym aktywom i CBDC eksperci zgodzili się, że sama technologia blockchain nie doprowadzi do „drastycznych zmian w globalnym ekosystemie walutowym”. Dodano, że także zagraniczne CBDC nie zagrożą dominacji dolara. Zdaniem niektórych kryptowaluty w średnim okresie mogą wręcz wzmocnić pozycję amerykańskiej waluty.

Źródło: Fed

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *