Najważniejsze newsy tygodnia #502 min. czytania

Ostatni tydzień ponownie minął pod znakiem sprawy FTX.

FTX wydało fortunę na jedzenie i noclegi w drogich hotelach

Media nadal opisują kolejne kwestie dot. afery FTX. Okazuje się, że firma w ciągu 9 miesięcy przed swoim upadkiem wydała aż 40 mln USD na noclegi pracowników w luksusowych hotelach, jedzenie i przeloty.

I tak dowiedzieliśmy się, że 7 milionów USD wydano na posiłki i rozrywkę. 4 miliony USD na loty, a ponad 500 000 USD na opłaty pocztowe i usługi kurierskie. Ponad 15 milionów USD trafiło na konta luksusowych hoteli. Chodzi  o hotel Albany (to tam mieszkał Sam Bankman-Fried), Grand Hyatt (mieszkała tam przez pewien czas brytyjska rodzina królewska) i Rosewood.

Źródło: businessinsider.com

FTX znalazło 5 mld USD

To jednak nie koniec wieści z obozu FTX. Prawnicy, który zajmują się sprawą upadku giełdy, poinformowali, że udało im się odzyskać kwotę 5 miliardów dolarów w różnych aktywach. Środki te mogą posłużyć na wypłaty dla poszkodowanych klientów FTX. 425 milionów USD w kryptowalutach jest też w posiadaniu bahamskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Problem tkwi jednak w tym, że nadal nie wiadomo, ile środków firma musi zebrać, by w pełni spłacić wierzycieli. We wniosku o upadłość spółki zaznaczono przedział od 1 do 10 mld USD.

Źródło: Coindesk

Rosja chce wykorzystać swoje CBDC w handlu transgranicznym

Rosja chce wykorzystać e-rubla w handlu międzynarodowym, m.in. w wymianie handlowej z Chinami.

Obecnie władze kraju analizują, który model CBDC wybrać. W ramach pierwszego różne kraje zawierają osobne umowy dwustronne z Rosją w celu integracji swoich CBDC. Drugi model dot. już  swoistego hubu dla Rosji do interakcji z innymi krajami.

Roman Prochorow, szef zarządu Stowarzyszenia Innowacji Finansowych (Financial Innovations Association, AFI), jest zdania, że pierwszy model jest mniej obiecujący, jeśli chodzi o interakcje między różnymi krajami. Drugi można uznać za bardziej „zaawansowany” i zapewne korzystniejszy dla Rosji.

Źródło: kommersant.ru

Ferrari zrywa umowę z Velas

O ile rok 2021 i 2022 stały pod znakiem współprac firm kryptowalutowych ze znanymi markami sportowymi, tak 2023 może przejść do historii zgoła inaczej.

Scuderia Ferrari, czyli dział ds. wyścigów Ferrari, zakończył współpracę ze sponsorem z rynku kryptowalut – firmą Velas.

Oficjalnym powodem zerwania kontraktu jest “nieprzestrzeganie zapisów umowy”.

Przypomnijmy, że umowa dot. działań marketingowych, m.in. z zakresu NFT.

Źródło: scuderiafans.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *