Najważniejsze newsy tygodnia #623 min. czytania

Koniec tygodnia to idealny czas na podsumowanie ostatnich dni na rynku. Na tym działo się zaś wiele. Można odnieść wrażenie, że każdy dzień przybliża nas do hossy na bitcoinie.

Stan rynku

Zacznijmy od tego, jak dziś wygląda sytuacja na rynku. Jeden bitcoin kosztuje obecnie 27 924 USD. To tyle samo co wczoraj i tydzień temu. Jednocześnie to blisko 30 0000 USD, kolejnej psychologicznej bariery, którą zapewne – wcześniej lub później – przekroczymy. Widać też poprawę nastrojów. Indeks strachu i chciwości pokazuje chciwość. Po raz kolejny sprawdziło się, że najlepiej w kryptowaluty inwestować, gdy w branży panuje lęk przed dalszymi spadkami.

Kolejną ważną barierę na wykresie przebił ether. Kosztował ponad 1900 USD. Obecnie kurs spadł do ok. 1850 USD.

Warto także dodać, że poziom 2000 USD przebiło złoto. To najlepszy dowód na to, że niedowartościowane aktywa wracają do łask inwestorów.

Salwador znosi podatki od innowacyjnych inwestycji

W miniony weekend prezydent Salwadoru Nayib Bukele ponownie zaskoczył. Wysłał do parlamentu projekt ustawy, który znosi w jego kraju podatki od innowacji technologicznych. Chodzi o wszelkie daniny (dochodowe, majątkowe i od zysków kapitałowych), które obecnie muszą płacić firmy, które zajmują się innowacjami technologicznymi. W praktyce chodzi o inicjatywy związane z oprogramowaniem, rozwojem aplikacji i sztucznej inteligencji oraz produkcją sprzętu komputerowego i komunikacyjnego. To kolejny krok w uczynieniu z kraju centrum innowacji technologicznej.

Sieć Bitcoin będzie miała nowe zastosowanie?

Jeśli sieć Bitcoin kojarzyła się Wam tylko z siecią płatniczą, mamy dla Was ciekawe informacje. Major Jason Lowery, członek National Defense Fellow w Massachusetts Institute of Technology (MIT), opublikował jakiś czas temu książkę „Softwar”. W niej przedstawił nową teorię dot. sieci Bitcoin. Ta – jego zdaniem – może pomóc służbom w cyberwojnie.

O co dokładnie chodzi? O utrudnienie ataków hakerskich. Koncepcja Lowery’ego opiera się na tworzeniu programów, które reagują tylko na sygnały płynące z dużych transakcji zarejestrowanych w blockchainie BTC. Ma to utrudnić atakującym zalewanie serwerów fałszywymi sygnałami i powodowanie szkód.

Książka jest obecnie jedną z najczęściej kupowanych na Amazonie.

Chiny zastanawiają się, jak regulować rynek kryptowalut

W 2021 r. Chiny zakazały miningu kryptowalut i używania ich w transakcjach. W praktyce oznaczało to zakaz cyfrowych walut. Od niedawna jednak Państwo Środka zaczyna zmieniać swoją politykę. Hongkong staje się kryptowalutowym hubem dla chińskich inwestorów i siedzibą dla blockchainowych firm.

Xuan Changneng, zastępca gubernatora Ludowego Banku Chin, przemawiał teraz na konferencji w Chinach, i przekazał, że władzę kraju powinny zastanowić się, jak regulować rynek kryptowalut. Jego zdaniem “filozofia regulacji, technologia i możliwości muszą zostać ulepszone, aby innowacje finansowe nie odbywały się kosztem stabilności finansowej”. Dodał, że organy regulacyjne muszą „weryfikować i badać nowe technologie mające zastosowanie do różnych modeli i produktów finansowych, a nie tylko je akceptować lub zatwierdzać”.

Powyższe oznacza zmianę w postawie chińskich urzędników, którzy jeszcze niedawno byli zwolennikami tylko zakazu kryptowalut.

Źródło: News.bitcoin.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *