Najważniejsze newsy tygodnia #673 min. czytania

Jak co tydzień powracamy do naszego podsumowania najważniejszych newsów związanych z rynkiem kryptowalut. Podobnie jak tydzień temu zaczniemy jednak od kwestii makroekonomicznych i politycznych.

USA mogą zbankrutować?

Bitcoin zyskuje w czasie gospodarczych i politycznych zawirowań. Przykłady? Poprzednia hossa miała miejsce w czasie covidowego kryzysu. Kurs zareagował też odbiciem, gdy za nasza wschodnią granicą wybuchła nowa odsłona wojny rosyjsko-ukraińskiej. Teraz do czegoś bezprecedensowego dochodzi w USA. Okazuje się bowiem, że mocarstwo może stać się niewypłacalne.

Chodzi o to, że USA osiągnęły maksymalny limit zadłużenia, jaki wyznacza Kongres. By spłacać swoje zobowiązania muszą się jednak nadal zadłużyć, emitując przy tym obligacje. Problem w tym, że obecnie w dwuizbowym parlamencie kraju nie ma zgody na dalsze podnoszenie wspomnianego limitu. Chcą tego Demokraci, ale na drodze stoją Republikanie, którzy stawiają warunek: chcą cięć budżetowych. Ci pierwsi nie chcą się na to zgodzić, bowiem może to uderzyć głównie w ich socjalny elektorat.

Gdy piszemy te słowa, zawirowania w amerykańskiej polityce trwają i zapewne zakończą się jak zawsze – ugodą obu partii. Tyle że już sama niepewność na rynku może wkrótce doprowadzić do wzrostu kursu bitcoina, a sama polityka USA do powrotu do znacznego dodruku. Zresztą nie tylko to może napędzić nową falę wzrostów.

Źródło: CNBC

Kolejny bank upadnie?

Bank PacWest przyznał, że od początku kryzysu bankowego utracił aż 10 miliardów USD depozytów. W odpowiedzi kurs jego akcji spadł w krótkim czasie o blisko 10 proc. Media zaczynają spekulować, że będzie to kolejna instytucja finansowa, która może ogłosić bankructwo. Kolejny upadek banku także może doprowadzić do skoku kursu bitcoina.

Źródło: investors.westernalliancebancorporation.com

Wiemy, ile kryptowalut posiada PayPal

Inne good newsy? Duże firmy nadal nie wychodzą z rynku kryptowalut. Właśnie dowiedzieliśmy się, ile takich aktywów posiada PayPal. 31 marca 2023 r. aktywa cyfrowa waluty firmy były łącznie warte 943 mln USD (to dane z raportu dla SEC) Przekłada się to na aż 56-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału, kiedy w tym samym polu wpisana była kwota 604 mln USD. O jakich kryptowalutach mowa? O bitcoinie, etherze, bitcoin cash i litecoinie.

Spółka poinformowała że pozwala swoim “klientom na niektórych rynkach kupować, przechowywać, sprzedawać, odbierać i wysyłać określone kryptowaluty, a także wykorzystywać wpływy ze sprzedaży kryptowalut do płacenia za zakupy”.

Źródło: SEC

Kolejne państwo otwiera się na bitcoina

Na koniec temat adopcji. W Salwadorze bitcoin jest od blisko 2 lat oficjalnym środkiem płatniczym. Śladami polityki tego państwa podąża Liechtenstein. Okazuje się, że premier i zarazem minister finansów kraju, Daniel Risch, chce by jego rząd pozwolił obywatelom na rozliczanie się z państwem za pomocą BTC. Nie chodzi więc o uznanie bitcoina za walutę, ale umożliwienie regulowania w nim np. podatków czy innych opłat publicznych.

Pomysł jest zbieżny z polityką szwajcarskiego miasta Lugano, które uznało w 2022 r. BTC za prawny środek płatniczy.

Źródło: handelsblatt.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *