Najważniejsze newsy tygodnia #763 min. czytania

Ten tydzień z pewnością zapisze się na kartach historii kryptowalut w szczególny sposób. I to przynajmniej z paru powodów.

Ripple wygrało w sądzie z SEC

Ripple Labs odniosło wielki sukces. Wygrało w sądzie z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych. Sprawa toczyła się od grudnia 2020 roku. W jej wyniku token XRP zniknął z szeregu giełd i stracił 3. pozycję na rynku pod kątem kapitalizacji rynkowej.

O co jednak dokładnie poszło? SEC uznało, że XRP to niezarejestrowany w jej rejestrze (a przez to nielegalny) papier wartościowy, coś na kształt akcji. Ripple nie zgadzało się z tą tezą. Sprawa trafiła więc do sądu. Sędzia, która zajmowała się sprawą, orzekła ostatecznie, że charakter XRP jest płynny. Token można uznać za papier wartościowy, gdy Ripple bezpośrednio sprzedaje go inwestorom instytucjonalnym, zmienia jednak swój status prawny, gdy trafia do wolnego obrotu, na giełdy kryptowalut.

To ważny wyrok w historii kryptowalut, bowiem oznacza, że zmalały szanse na uznanie przez SEC innych altcoinów za papiery wartościowe. Dodaje to też punkty w rozprawach sądowych Coinbase-SEC i Binance-SEC (Komisja uważa, że obie giełdy oferowały handel niezarejestrowanymi papierami wartościowymi).

Źródło: Cryptopotato

Pamiętajcie, że bitcoina i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

Senatorowie chcą uregulować rynek kryptowalut

Dwie senator USA, Cynthia Lummis i Kirsten Gillibrand, przygotowały nową wersję swojej ustawy regulującej rynek kryptowalut. Jej podstawą jest ochrona inwestorów. Duet chce wprowadzenia wymogów dot. giełd, które miałyby przechowywać środków swoich klientów w zewnętrznych funduszach powierniczych. To nauka wyciągnięta z upadku FTX. Uniemożliwi to bowiem handel wewnętrzny przy użyciu środków giełdy i jej klientów. Do tego nadzór nad podmiotami, które są powiązane z giełdami miałaby CFTC (to kolejna lekcja wyciągnięta z upadku FTX i Alamedy).

Źródło: beincrypto.com

Inflacja w USA spada

Kolejna dobra wiadomość też pochodzi z USA. Ostatni odczyt inflacji w tym kraju pokazał, że Fedowi udaje się wygrywać na froncie walki z rosnącymi cenami. Inflacja spadła w czerwcu do 3 proc. Oznacza to spadek o 1 pkt. proc. Jeżeli spadek ten będzie kontynuowany, wkrótce Fed osiągnie cel inflacyjny (2 proc.) i będzie mógł ostatecznie ogłosić koniec podwyżek stóp proc., a może nawet ich obniżanie.

Dlaczego to ważna dla rynku wiadomość? Odejście od zacieśniania ilościowego i powrót do luzowania rozpocznie hossę – i to nie tylko w branży kryptowalut.

Obecnie oczekuje się, że Fed podniesie stopy proc. jeszcze tylko raz – o jedynie 25 pb.

Źródło: Bloomberg

Pierwszy ETF rynku spot BTC w Europie

W Europie powstanie w tym roku pierwszy ETF rynku spot bitcoina. Stoi za nim Jacobi Asset Management, londyńska platforma inwestycyjna. Fundusz został zatwierdzony przez Guernsey Financial Services Commission (GFSC). Co ciekawe, to ostatnie miało miejsce w październiku 2021 r., a ETF miał zadebiutować w lipcu 2022 r. Tak się nie stało. Na drodze nie stanęły kwestie prawne, ale fundamenty rynku. Wiosną pojawiły się problemy związane z projektem Terra, zaś jesienią – giełdy FTX. Przez te zjawiska spadł popyt na bitcoiny, co opóźniło start ETF-a. Jacobi Asset Management przekazało mediom, że widzi już wzrost zainteresowania BTC i dlatego przygotowuje się do emisji ETF-a.

Źródło: FT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *