Bitcoin zdeklasował złoto, dolara i akcje. BTC rośnie o 166% w 20234 min. czytania

halving bitcoina

W 2023 r. bitcoin (BTC) stał się wiodącym globalnym aktywem, rosnąc o ponad 160% od początku roku. Zostawiając w tyle inne popularne instrumenty. Wyniki te oznaczają kluczowy moment dla najstarszej kryptowaluty, po przekroczeniu psychologicznego oporu i podejściu niemal do poziomu 45 tys. dol. Najnowsze dane on-chain pokazują, że obecny rajd ma wiele wspólnego z tym, który obserwowaliśmy dwa oraz sześć lat temu. Bitcoin zdeklasował złoto, dolara i akcje.

  • Bitcoin przekroczył psychologiczny poziom 40 tys. dol., odnotowując imponujący zwrot niemal 170% od początku roku i zdecydowanie przewyższając złoto.
  • W porównaniu z poprzednimi cyklami, profil zwrotu z inwestycji w BTC jest podobny do cyklu z 2015-2017 i 2018-2022 pod względem czasu trwania ożywienia.
  • Po tak imponującym roku dla bitcoina, zdecydowana większość inwestorów jest teraz na plusie, a kilka wskaźników wchodzi w zakres „entuzjastycznego trendu wzrostowego”.

Bitcoin zdeklasował wszystkich przeciwników

W tym roku trajektoria wzrostu bitcoina jest ponadprzeciętna, przewyższając zarówno dolara amerykańskiego, jak i złoto, ze wzrostami odpowiednio o 166% i 107%.

Złoto, pomimo osiągnięcia nowych rekordów wszech czasów w stosunku do dolara, pozostało w tyle za tempem aprecjacji BTC. W ekosystemie aktywów cyfrowych bitcoin nadal jest liderem, przyćmiewając ether i inne altcoiny, które dopiero niedawno zaczęły zyskiwać na sile. Dla porównania ETH w tym roku rośnie o niespełna 90%.

cena BTC względem złota oraz USD
Jak wygląda cena BTC względem złota oraz USD. Źródło: Glassnode

Analizując wyniki bitcoina od szczytu rynkowego z kwietnia 2021 r., porównanie z okresami 2013-2017 i 2017-2021 ujawnia podobne wartości procentowe spadków w stosunku do ich historycznych maksimów. Obecny cykl charakteryzuje się jednak najsilniejszymi zwrotami po rozrysowaniu dołków w ostatnim czasie. Ze wzrostem o niemal 200% od dołków z listopada 2022 roku po upadku giełdy FTX.

cena BTC od osiągnięcia ATH
Wykres pokazuje, jak zachowywała się cena BTC od osiągnięcia ATH w danym cyklu. W obecnym spadki od ATH są najmniejsze. Źródło: Glassnode

Warto zauważyć, że głębokość korekt rynkowych w tym roku była znacznie płytsza niż wcześniej, a najbardziej znaczące cofnięcie wyniosło zaledwie -20,1%, co wskazuje na silny popyt bazowy.

Coraz więcej posiadaczy BTC na plusie

Pomimo dobrych wyników bitcoina, liczba transakcji spada. Osiągając tym samym wieloletnie minima. Na ten trend może mieć wpływ nowa dynamika rynku, taka jak między innymi pojawienie się w przestrzeni blokowej Inscriptions.

Liczba transferów BTC
Liczba transferów BTC na giełdy spada. Źródło: Glassnode

Z drugiej strony, wolumen giełd w łańcuchu odnotował znaczny wzrost, a wpływy i odpływy wzrosły z 930 mln dol. do ponad 3 mld dol. Wskazuje to na rosnące zainteresowanie inwestorów i potencjalnie wskazuje na rosnące zaangażowanie instytucjonalne, o czym świadczy rosnąca średnia wielkość depozytów giełdowych.

Rajd znacznie poprawił rentowność zarówno długoterminowych, jak i krótkoterminowych posiadaczy bitcoina. Już pod koniec listopada pisaliśmy o tym, że 84% podaży BTC znajduje się na plusie. Obecnie, większość inwestorów odnotowuje zyski, w tym 95% posiadaczy krótkoterminowych. Rentowność ta znajduje odzwierciedlenie we wskaźnikach Spent Output Profit Ratio (SOPR), które sugerują, że przeciętna wydana moneta notuje zyski.

Jak się jednak okazuje, zrealizowany zysk netto denominowany w USD, choć imponujący, sugeruje, że rynek wciąż znajduje się na wczesnym etapie hossy, różniąc się od szczytów hossy z 2021 roku.

Co dalej?

2023 był przełomowy dla bitcoina, charakteryzującym się przewagą nad tradycyjnymi aktywami i dominacją w przestrzeni aktywów cyfrowych. Obecne warunki rynkowe, charakteryzujące się wysoką rentownością inwestorów i znaczącą aktywnością giełdową. Wskazuje to na przejście z fazy ożywienia do bardziej entuzjastycznej wizji hossy.

Ten pozytywny trend jest zgodny z historycznymi trendami i podkreśla odporność BTC oraz jego stałą atrakcyjność w krajobrazie finansowym. Ponownie inwestorzy chętniej sięgają po kryptowaluty, niż po akcje, czy też złoto. Oznacza to że w najbliższym czasie znowu pojawi się więcej treści związanych z bitcoinem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *