Najważniejsze newsy tygodnia #833 min. czytania

Tydzień temu pisaliśmy o prowzrostowej prognozie ceny BTC Pantera Capital. Dziś musimy rozpocząć od tematu spadku kursu bitcoina.

Kurs spada przez SEC

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła swoją decyzję w sprawie wniosków dot. utworzenia ETF-ów rynku spot bitcoina. A dokładniej: brak decyzji, bowiem urzędnicy postanowili zmienić termin podania swojej decyzji. Ta ma zapaść za 45 dni, czyli w 2. poł. października.

Przypomnijmy, że obecnie na zatwierdzenie wniosków o utworzenie ETF-ów czeka kilka firm: BlackRock, WisdomTree, VanEck, Bitwise, Valkyrie i Fidelity. Do tego dochodzi wspólny wniosek dwóch podmiotów: Invesco i Galaxy.

Jeżeli SEC nie podejmie decyzji za 1,5 miesiąca, musi ogłosić ją najpóźniej w marcu. Może się to zbiec z obniżkami stóp proc. przez Fed i halvingiem w sieci BTC (kwiecień 2024 r.), które to czynniki należy też uznać za prowzrostowe.

Obecnie eksperci wskazują, że największe szanse na otrzymanie zgody na utworzenie ETF-a ma BlackRock.

Źródło: SEC

Grayscale wygrało z SEC

Wszystko powyższe dzieje się po tym, jak SEC przegrała sprawę dot. Grayscale w sądzie. Ta ostatnia firma chciała przekształcić swój kryptowalutowy trust w ETF rynku spot bitcoina (wtedy stałaby za pierwszym takim produktem w USA!). Komisja ds. papierów wartościowych nie wyraziła na to zgody. W efekcie Grayscale poszło do sądu. W tym tygodniu wygrało sprawę.

Teraz SEC ma 45 dni na odwołanie się od wyroku.

Naprawdę musimy uzbroić się w cierpliwość i przestrzegać federalnych zasad procedury odwoławczej

– powiedział CNBC dyrektor generalny Grayscale, Michael Sonnhenshein.

Źródło: CNBC

OnlyFans inwestuje w ETH

Portal OnlyFans może i budzi kontrowersje, ale jest dziś jedną z najbardziej znanych marek na rynku social mediów. Fenix International, spółka, która jest jego właścicielem, jak właśnie się okazało, w latach 2021-2022 inwestowała w ether. W tym okresie kupiła kryptowalutę Ethereum za blisko 20 mln USD. Nie był to może najlepszy moment na krótko- i średnioterminową inwestycję, bowiem w listopadzie 2022 r. wartość cyfrowych aktywów Fenixa spadła o blisko 50 proc.. Firma nie sprzedała jednak swoich ETH, więc w czasie kolejnego cyklu wzrostowego może sporo zarobić na tej inwestycji.

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

Źródło: Cointelegraph

Co dalej ze stopami proc. w USA?

Inwestowanie w kryptowaluty to bez wątpienia dobry pomysł. Zwłaszcza, gdy mowa o inwestycji długoterminowej. Kluczowe dla rynku będzie jednak to, co wkrótce zrobi Fed. Rezerwa Federalna USA nadal utrzymuje dość wysokie stopy proc.. Kolejne posiedzenie władz instytucji, na którym może je obniżyć, podwyższyć lub pozostawić na obecnym poziomie, odbędzie się za 19 dni. Rynek w aż 89 proc. oczekuje tego ostatniego (dane FedWatch).

Ostatnio ukazały się jednak też dane dot. rynku pracy, które sugerują, że Fed może wkrótce zacząć obniżki. Biuro Statystyki Pracy podało, że w sierpniu prywatne firmy stworzyły tylko 177 tys. nowych miejsc pracy. Miesiąc wcześniej było to 371 tys. To najsłabszy wynik od marca br.

Źródło: biznes24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *