Najważniejsze newsy tygodnia #292 min. czytania

Na rynku trwa lekkie pobudzenie związane z tym, że wyceny kryptowalut znów rosną. Co zaś działo i dzieje się na poziomie fundamentów?

UE kontynuuje regulacje rynku

Unia Europejska (UE) ma w planach stworzenie „Urzędu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy”. Ten w założeniu ma z kolei uregulować rynek kryptowalut. Wiadomo, że nad projektem pracują trzy główne organy UE, czyli Rada Europejska, Komisja Europejska i Parlament Europejski.

Wszystko to to kontynuacja  procesu zapoczątkowanego jeszcze w lipcu ubiegłego roku. Komisja Europejska opublikowała wtedy swoją propozycję dotyczącą AMLD6, czyli Szóstej Dyrektywy AML/CFT. Projekt będzie analizowany w czasie obrad Parlamentu Europejskiego, a następnie zaczną się rozmowy trójstronne pomiędzy Komisją, Parlamentem i Radą, które mają zostać spuentowane ustanowieniem wspomnianych ram regulacyjnych.

Źródło: The Block

Alphabet inwestuje w blockchaina

Właściciel Google, czyli Alphabet, inwestuje w blockchaina. I to w skali, o jaką nikt tę firmę nie podejrzewał. Spółka zainwestowała aż 1,56 miliarda dolarów w różne projekty związane z technologią sieci bloków. A mówimy tylko o okresie między wrześniem 2021 r. a czerwcem 2022 r.

Z zaciekawieniem patrzymy na rynek blockchaina; to bardzo interesująca i potężna technologia o szerokich zastosowaniach – skomentował sprawę CEO Alphabet, Sundar Pichai.

Wiadomo, że firma zainwestowała m.in. w Dapper Labs, studio tworzące różne produkty z rynku Web 3.0 i blockchaina.

Niewiele gorzej wypadają inni giganci. BlackRock zainwestował w blockchainowe projekty 1,17 miliarda dolarów, Morgan Stanley – 1,1 miliarda dolarów, zaś Samsung – 979 milionów dolarów. Bank Goldman Sachs – 698 milionów dolarów.

Źródło: Blockdata

Dogecoin będzie miał Dogechain

Dogecoin będzie miał swój Dogechain, czyli nową warstwę, która umożliwi programistom tworzenie protokołów DeFi, emitowanie NFT, gier i DAppsów. Jak jednak dodają twórcy, Dogechain nie jest siecią warstwy 2. Nie będzie bowiem zbudowany na blockchainie dogecoina. Ma być to osobna sieć oparta na Polygon Edge.

Źródło: Twitter

Kolumbia wyemituje CBDC

Luis Carlos Reyes, szef biura ds. podatków i cła Kolumbii (DIAN), przyznał, że władze jego kraju chcą wyemitować cyfrową walutę banku centralnego, czyli CBDC.

CBDC ma poprawić „identyfikowalności transakcji”. W praktyce, czego urzędnicy już nie kryją, ma to poprawić ściągalność podatków, bowiem sprzedawcy będą mieli ograniczone możliwości przyjmowania gotówki.

Dopełnieniem emisji CBDC ma być ograniczenie płatności gotówkowych powyżej określonej kwoty.

Źródło: pymnts.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *