Najważniejsze newsy tygodnia #882 min. czytania

Kolejny tydzień za nami. Kurs bitcoina pozostaje w trendzie bocznym. Nadal w tle czai się wiele newsów, które mogą napędzić wzrosty ceny kryptowaluty.

Unia Europejska opublikowała drugi raport dot. MiCA

The European Securities and Markets Authority (ESMA) opublikowało aż 307-stronicowy dokument dot. MiCA. Tym samym zwraca się do wszystkich zainteresowanych stron o opinie na temat pięciu obszarów MiCA. Chodzi o wskaźniki zrównoważonego rozwoju dla rozproszonych rejestrów, ujawnianie informacji poufnych, wymogi techniczne dot. białych ksiąg projektów, środki, jakie należy podjąć w celu osiągnięcia przejrzystości handlu kryptowalutami i prowadzenie rejestrów dla dostawców usług w zakresie aktywów kryptowalutowych (CASP).

Na bazie otrzymanych od firm i ekspertów informacji europejski regulator opublikuje raport końcowy i przekaże projekty standardów technicznych Komisji Europejskiej. Stanie się to najpóźniej 30 czerwca 2024 r.

Źródło: ESMA

Stopy proc. w Polsce w dół

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ponownie obniżyła w Polsce stopy procentowe. I to o aż 25 pb. Stopa referencyjna spada więc do 5,75%. Oznacza to kontynuację polityki obniżania stóp proc. w naszym kraju.

Problem w tym, że inflacja w Polsce nadal jest wyższa niż stopy proc. Ostatnie decyzje RPP raczej więc zaskakują i… martwią. Mogą bowiem utrudnić walkę z wysoką inflacją. Może jednak nakłonić inwestorów do kupowania aktywów o ograniczonej podaży – złota czy bitcoina.

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

ETF-y futures ETH

Na rynku pojawiły się futures etheru. Wystartowało łącznie 9 funduszy. Początki są jednak trudne. Wolumen obrotu owych ETF-ów łącznie wyniósł w dniu ich startu mniej niż 2 mln USD. To mało – zwłaszcza, gdy zestawi się to ze startem ETF-u futures BTC sprzed paru lat. Tyle że bitcoinowy fundusz startował w czasie hossy na bitcoinie, obecnie mamy zaś trend boczny. W czasie hossy ETF-y futures etheru mogą okazać się istotne dla rynku kryptowalut.

Ripple pomoże przy emisji CBDC w Gruzji

W Gruzji nadal trwają prace nad CBDC. Okazuje się, że w realizacji tego zadania pomaga władzom kraju aż dziesięć zagranicznych firm. W tym gronie jest m.in. Ripple Labs.

Okazuje się, że CBDC w Gruzji może zostać wyemitowane wcześniej niż wielu osobom się wydaje. Obecnie projekt wszedł już w decydującą fazę. Cyfrowa waluta ma być testowana w pilotażowym środowisku. A to już krok od emisji i wprowadzenia CBDC na rynki.

Źródło: X

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *