Najważniejsze newsy tygodnia #893 min. czytania

Na rynku kryptowalut nadal panuje pewien marazm. Coraz więcej sugeruje jednak, że to cisza przed burzą. Nasze podsumowanie zaczniemy od danych z USA.

Inflacja w USA

W mijającym tygodniu poznaliśmy minutes Fedu. Chodzi o raport z ostatniego posiedzenia władz Rezerwy Federalnej. Czego się dowiedzieliśmy? Przede wszystkim tego, że urzędnicy banku centralnego USA podchodzą do dalszych podwyżek stóp proc. z ostrożnością. Zakładają, że obniżki staną się możliwe, gdy inflacja wpadnie w wyraźny trend spadkowy, ale jednocześnie zakładają maksymalnie jeszcze jedną podwyżkę stóp.

Po publikacji raportu poznaliśmy też nowe dane dot. inflacji. Te okazały się dobre. Inflacja konsumencka pozostaje na poziomie 3,7 proc., czyli tyle samo co miesiąc wcześniej. Z kolei ważniejsza dla Fedu inflacja bazowa nadal spada. Obecnie wynosi 4,1 proc.

Co oznaczają te dane? Fed ma wpływ na inflację bazową, więc jeżeli ta nadal będzie spadała, może to sprawić, że bank centralny zacznie obniżać stopy proc., co będzie bardzo byczym sygnałem dla rynków finansowych.

Źródło: CNN

Wykorzystanie Lightning Network nadal rośnie

Problemem wielu blockchainów – w tym bitcoina – bywa skalowalność, szybkość realizacji transakcji i ich koszt. Dlatego też powstają takie rozwiązania jak Lightning Network, które poprawiają te parametry. Wykorzystanie „sieci błyskawic” mocno wzrosło w skali 2 lat. W sierpniu br. liczba transakcji wyniosła aż 6,6 miliona. Dwa lata wcześniej było to nieco ponad 500 tys. Daje nam to aż 78,2 mln USD w BTC przetworzonych przez łańcuch. W sierpniu 2021 r. była to kwota tylko 12,1 mln USD.

Źródło: River

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

Rynek przygotowuje się do hossy? Świadczą o tym transfery USDT?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępnie, wiele sugeruje, że przed nami hossa. Mogą o tym świadczyć m.in. transfery tetherów (USDT) na giełdy. Od 13 czerwca 2023 r. platformy handlowe zarejestrowały u siebie aż 40-procentowy wzrost podaży stablecoina. Na giełdach jest dziś ok. 9,99 mld USDT. To najwięcej od siedmiu miesięcy.

Dlaczego traderzy wysyłają stablecoiny na platformy? Najpewniej, by rozpocząć zakupy „zwykłych” kryptowalut. Pokazuje to, jaki sentyment panuje na rynku – wyczekiwania i przygotowań do zakupów, a więc i wzrostów wycen.

Źródło: X

Ark Invest i 21Shares poprawiają swój wniosek dot. ETF-a BTC

Nadal czekamy na odpowiedź SEC w sprawie zatwierdzenia lub odrzucenia wniosków dot. stworzenia bitcoinowych ETF-ów. Na ruch Komisji poczekamy zapewne do marca. Obecnie jednak swój wspólny wniosek dopracowały ARK Invest i 21Shares.

Zdaniem analityka ds. ETF-ów Bloomberga Erica Balchunasa to bardzo pozytywny sygnał.

Oznacza to, że ARK zapoznało się z uwagami SEC i poradziło sobie z nimi wszystkimi, a teraz ponownie oddało głos SEC. Moim zdaniem to dobry znak, solidny postęp

– napisał na X.

Po zmianach wniosek jest grubszy o 5 stron. Modyfikacje zostały „rozsiane” po całym dokumencie.

Źródło: X

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *