Terra 2 zostanie uruchomiona 27 maja. Co musisz wiedzieć?4 min. czytania

W dniu 25 maja zaakceptowane zostały zmiany w ramach sieci Terra, które wejdą w życie z dniem 27 maja. Oznacza to, że na rynku pojawi się nowy token LUNA, a sieć odetnie się od algorytmicznego stablecoina TerraUSD (UST), który wywołał destabilizację sieci i bardzo silną deprecjację obu aktywów kryptowalutowych. Sprawdź co musisz wiedzieć przed startem, oraz kto otrzyma nowe tokeny.

  • W dniu 27 maja 2022 roku Terra 2 zostanie uruchomiona jako nowy blockchain.
  • W jego ramach miejsce będzie miał airdrop (zrzut tokenów) otwarty dla inwestorów posiadających udziały w jednym z siedmiu kwalifikujących się koszyków UST i LUNA.
  • Działania zdaniem społeczności są podejmowane jednak zbyt późno i w zbyt małym zakresie, a wcześniejszy upadek tokenów sieci Terra nadal budzi sporo kontrowersji

Terra 2 startuje już w piątek

Propozycja firmy Terra, aby odbudować swój ekosystem poprzez rozwidlenie (fork) blockchaina i rozpoczęcie budowania społeczności od nowa, została przyjęta z dużymi nadziejami przez osoby, które straciły swoje środki na problemach UST oraz LUNY.

Według danych Terra Station, wniosek o wprowadzenie zmian otrzymał 65% pozytywnych głosów, czyli około 200 milionów, przy czym około 2%, czyli 54 miliony, wstrzymało się od głosu, a około 13%, czyli 41 milionów, zagłosowało na „nie”. Głosy oddawane są na podstawie liczby posiadanych tokenów LUNA. Im więcej posiada ich użytkownik, tym więcej głosów może oddać.

Wyniki głosowania. Źródło: Terra Station

Od zeszłego weekendu wprowadzono trzy zmiany do planu, które dotyczą osób posiadających LUNA oraz UST sprzed jak i po „ataku”. Według oficjalnego konta Terra na Twitterze nie dojdzie hard forka, ale powstanie nowy genesis blockchain dla Terra 2.

25 maja firma Orbital Command, zajmująca się walidacją sieci Terra, zamieściła na Twitterze długi wpis, w którym szczegółowo opisała specyfikę sieci Terra 2, informując, że zostanie ona uruchomiona w piątek 27 maja. Zgodnie z parametrami propozycji, Terra będzie zrzucać rozdawać członkom społeczności, którzy nie sprzedali swoich tokenów LUNA lub stabilnych monet UST w czasie załamania się ekosystemu.

Nebula, Sigma, Prism, Astroport, Phoenix, Nexus, Spectrum, Anchor, One Planet, Random Earth i Coinhall to nazwy tylko kilku z projektów, które już wyraziły zainteresowanie współpracą z Terra 2.

Z drugiej strony, masowe plany odbudowy Terra pojawiły się zbyt późno dla szerszego rynku kryptowalut, ponieważ nastroje na nim są obecnie mocno niedźwiedzie. Od początku roku rynek stracił 43% swojej wartości, czyli 1 bilion dolarów. W efekcie jesteśmy świadkami kolejnego i wydłużonego w czasie cyklu bessy.

Nowe tokeny LUNA trafią w ręce 4 różnych grup inwestorów

Według walidatora, natywne aktywo Terra 2 otrzyma nazwę LUNA, stary token zmieni ją na LUNA Classic, a do odbioru zrzucanych w ramach airdropów będą uprawnione cztery grupy inwestorów.

Są to osoby, którzy posiadały LUNA, jak i UST przed „atakiem” oraz ci, którzy kupili tokeny po tym, jak ekosystem zaczął upadać. Zapis danych przed upadkiem został wykonany 7 maja, natomiast taki sam zapis dla stanu sieci po ataku będzie miała miejsce w dniu 27 maja.

Posiadacze LUNA sprzed ataku otrzymają zrzut zbliżony do pełnej wartości swojego portfela, podczas gdy ci, którzy kupili token po upadku, otrzymają jedynie 1:0,000015.

Posiadacze UST otrzymali jeszcze gorszą ofertę – ci, którzy posiadali stablecoina przed jego upadkiem zyskają 1:0,033, a ci, którzy kupili token po upadku mogą liczyć na 1:0,013.

Na przykład, ktoś posiadający 1000 UST w dniu 27 maja otrzyma zrzut 13 nowych tokenów LUNA, a ktoś posiadający stare LUNA w dniu 27 maja otrzyma zaledwie 0,15 nowego tokenu LUNA na każde dziesięć tysięcy posiadanych przez siebie LUNA. W piątek od będzie się tylko trzecia część pełnego zrzutu.

– Niezależnie od twojej kategorii, otrzymasz 30% swojego airdropu w momencie Genesis (27 maja), a resztę nabędziesz liniowo w ciągu 2 lat z 6-miesięcznym klifem – komentował zespół Terra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *