Tokeny3 min. czytania

Kryptowaluta, cyfrowe aktywo, e-moneta i token – w świecie Bitcoina i jego pochodnych stosuje się wiele zamiennych nazw na opisanie nowych form płatności, jednak inwestorzy często nie zdają sobie sprawy, że można wśród nich wyróżnić kilka głównych kategorii. Jak się okazuje kryptowaluta i token to często nie to samo i należy postawić między nimi wyraźną linię podziału.

  • W efekcie, kryptowalutą nazywać będziemy każde cyfrowe aktywo, które posiada swój własny, odseparowany blockchain – pod tym względem kryptowalutą jest Bitcoin, Ether lub XRP
  • Tokenem określa się natomiast te e-monety, które bazują na istniejącym już blockchainie – zalicza się do nich między innymi Tether, Binance Coin lub Chainlink

Jeżeli masz problemy z odróżnieniem jednych od drugich, pomyśl o kryptowalutach jako niezależnie wybudowanym domu, a o tokenach jako dodatkach do istniejącej już infrastruktury (dobudówkach). Dodanie elementu infrastruktury jest z zasady łatwiejsze niż jej stworzenie od początku i tak samo będzie w przypadku tokenów oraz kryptowalut, gdzie tworzenie tych drugich uznaje się za bardziej skomplikowane oraz angażujące więcej czasu.

Ustalenie czy dane aktywo jest tokenem czy kryptowalutą nie zawsze jest łatwe. Na pierwszy rzut oka wystarczająca powinna być sama nazwa – Bitcoin i Litecoin są kryptowalutami i zawierają w nazewnictwie człon coin, z kolei Huobi Token jest tokenem, czego nie da się jaśniej zasugerować. Binance Coin jednak również należy do grona tokenów, a nazwa aktywa sugeruje coś zupełnie innego. Dlatego, chcąc mieć pewność, warto sprawdzić oficjalną stronę internetową danego projektu – należy jednak pamiętać, że tutaj też mogą pojawić się pewnie nieścisłości, gdyż określenie kryptowaluty i tokenu przez wielu stosowane jest zamiennie.

Tokeny Ethereum zdominowały rynek

Na liście stu największych tokenów pod względem rynkowej kapitalizacji znajdują się przede wszystkim aktywa bazujące na blockchainie Ethereum i standardzie ERC-20. W drugiej połowie 2019 roku w głównej sieci Ethereum funkcjonowało ponad 208 tysięcy niezależnych tokenów, a największymi z nich są:

  • Tether USD (USDT) – kapitalizacja rynkowa powyżej 4 mld USD
  • Binance Coin (BNB) – kapitalizacja rynkowa niemal 2,4 mld USD
  • Bitfinex LEO Token (LEO) – kapitalizacja rynkowa powyżej 900 mln USD
  • ChainLink (LINK) – kapitalizacja rynkowa niemal 800 mln USD
  • HuobiToken (HT) – kapitalizacja rynkowa powyżej 612 mln USD

Chociaż sieć Ethereum jest dominującą jeżeli chodzi o tworzenie nowych cyfrowych tokenów, to na rynku dostępne są również inne platformy, które umożliwiają kreację zdecentralizowanych aktywów. Wśród nich znajdują się TRON, Omni, NEO, Ardor i wiele innych.

Tokeny, czy kryptowaluty? Które z nich są lepsze?

Z punktu widzenia inwestora, szczególnie początkującego, token oraz kryptowaluta nie różnią się niczym istotnym i w rankingach największych cyfrowych aktywów znajdujemy zarówno jedne, jak i drugie. Z punktu widzenia podmiotu, który chce wyemitować nową e-monetę różnice mogą być jednak zasadnicze.

Z jednej strony bazowanie na gotowym blockchainie pozwala ograniczyć czas tworzenia projektu oraz rozwiązywania problemów i ograniczeń technicznych związanych z projektowaniem własnego systemu rozproszonych bloków. Z drugiej, token bazujący na czyjejś technologii będzie uzależniony od zespołu tworzącego dany blockchain oraz od częstotliwości wprowadzanych w jego ramach zmian oraz usprawnień.

Często stosowaną praktyką jest tak zwany coin swap, czyli przejście z tokenu do kryptowaluty. Wiele nowych projektów rozpoczyna swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów od emisji nowego tokenu, bazując zazwyczaj na standardzie ERC-20, a w przypadku początkowego sukcesu i pozyskania finansowania od inwestorów (na przykład poprzez ICO) tworzą i przechodzą na własny blockchain. W taki sposób można w początkowej fazie uniknąć wielu problemów technicznych i dopiero po czasie zaangażować w projekt większy zespół deweloperski, który przygotuje autorską sieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *