Zastanawiało Cię wydobywanie bitcoina? Sprawdź, co musisz przygotować do kopania swoich pierwszych monet4 min. czytania

wydobywanie bitcoin

Kryptowaluty można zdobywać na parę sposobów. Choć najprościej jest je kupić w kantorze lub na giełdzie, możemy je także kopać. Na czym polega kopanie bitcoina (BTC)? Czy jest opłacalne? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania.

  • Wydobywanie bitcoin przypomina proces księgowania transakcji.
  • Osoby kopiące bitcoina nazywany górnikami. W zamian za wspomniane weryfikowanie transakcji są oni nagradzani jednostkami kryptowaluty bitcoin.
  • Podstawowym narzędziem do kopania jest koparka — układ scalony, który służy do rozwiązywania skomplikowanych zadań matematycznych.
  • Opłacalność kopania jest uzależniona od wielu czynników, w tym mocy obliczeniowej koparki.

Kopanie bitcoina

W pierwszej kolejności musimy wyjaśnić sobie jedną rzecz: czym w ogóle jest kopanie bitcoinów? By to pojąć, należy najpierw zrozumieć, że fundamentem bitcoina jest technologia blockchain. Więcej na jej temat przeczytacie w tym miejscu. Na potrzeby tego tekstu przyjrzymy się tylko roli górników.

Górnik w sieci bitcoina to osoba, która zajmuje się procesem wydobywania bitcoinów. W praktyce górnikom bliżej jednak do księgowych, wykonujących dość żmudną pracę polegającą na wykonywaniu skomplikowanych obliczeń, a nie osób, które możemy spotkać w kopalni węgla. Ich rola polega bowiem na sprawdzaniu tego, czy transakcje w blockchainie bitcoina są prawidłowe. Innymi słowy, weryfikują oni, czy ktoś nie stara się wprowadzić do sieci błędnych danych, czyli np. zapłacić dwóm osobom tym samym bitcoinem. Górnicy są więc pewnymi strażnikami łańcucha bloków, dbają o sieć i jej użytkowników. Robią to za pomocą takich urządzeń jak koparki, na których skoncentrujemy się za chwilę.

Podsumowując, proces wydobywania kryptowalut jest tak naprawdę działaniem przypominającym księgowanie wpłat i wypłat w systemie bankowym. Tyle że mówimy tutaj nie o zamkniętej sieci pojedynczego banku, ale wielkiej, publicznie dostępnej księdze rozrachunkowej, w której są zapisane wszystkie transakcje, jakie zawarto za pomocą bitcoina (lub w przypadku innych blockchainów — innych kryptowalut).

Zapłata za pracę

Oczywiście za powyższą pracę górnicy dostają nagrody. Są nimi opłaty transakcyjne. Te z kolei są wyrażone także w postaci kryptowaluty bitcoin. Górnicy zarabiają więc BTC za każdym razem, gdy zweryfikują transakcję w blockchainie. Tym samym odbywa się też emitowanie nowych monet. Kopanie bitcoinów polega więc na nagradzaniu górników i emisji nowych coinów.

Weryfikacja transakcji

Sama weryfikacja transakcji polega na rozwiązywaniu zagadek matematycznych. Każda transakcja, by mogła być wprowadzona do sieci, musi zostać, jak już wspomnieliśmy, zweryfikowana. W tym procesie stosuje się tzw. dowód pracy (z ang. Proof of Work, w skrócie PoW). Taka sytuacja ma miejsce mniej więcej co 10 minut.

Znalezienie „zwycięskiego” dowodu (czyli odgadnięcie wspomnianej zagadki matematycznej) jest jednak tak trudne, że jedynym sposobem, by tego dokonać jest użycie wyspecjalizowanych komputerów, czyli właśnie koparek.

Jakie jednak dokładnie obliczenia wykonują górnicy? Chodzi o „hash”. Zadaniem górników jest wyliczenie takiego hashu, który pasuje obecnie do sieci bitcoina. Przypomina to trochę wykrawanie klucza do zamka w drzwiach. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego wzoru klucza jest tak niskie, że w krótkim czasie poradzić może sobie z tym tylko komputer, a nie człowiek.

Czy wiesz, że…

Według analityków z Deloitte bezpieczeństwu sieci BTC może zagrozić w przyszłości tylko komputer kwantowy, który mógłby zostać wykorzystany do kradzieży kryptowalut poprzez wykorzystanie swojej ogromnej mocy obliczeniowej. Ta ostatnia teoretycznie mogłaby ułatwić uzyskanie haseł lub kluczy prywatnych blockchaina bitcoina.

Jak na razie jednak to tylko teoria, niepodparta praktyką.

Koparki i kopanie bitcoina

Czym są jednak koparki, które służą do kopania BTC? Jak już wspomnieliśmy, są tak naprawdę komputerami (choć oczywiście nie wyglądają jak typowy PC czy laptop, a bardziej jak zintegrowane elementy, które widzimy dopiero po otwarciu domowych komputerów).

Przede wszystkim koparki to wysoce wyspecjalizowane urządzenia o dużej mocy obliczeniowej. Moc obliczeniowa sprzętu odgrywa w procesie kopania BTC ogromną rolę. Im jest większa, tym większa szansa, że górnik „odnajdzie” klucz do blockchaina, zweryfikuje nową transakcję, a dzięki temu zostanie nagrodzony jednostkami bitcoin.

Rosnąca moc obliczeniowa zwiększa jednak też bezpieczeństwo sieci. Ze wzrostem mocy obliczeniowej, zmniejsza się ryzyko, że „włamie się” do niej haker. W przypadku BTC jest to niemal niemożliwe.

Im większa moc sieci, tym większa także rywalizacja między górnikami. Dziś kopalnie BTC to nierzadko duże hale wypełnione koparkami, które mają ogromną łączną moc obliczeniową. O ile kilka lat temu kopanie bitcoinów mogło odbywać się w warunkach domowych, tak dziś proces ten, jeśli ma mieć sens, powinien być oparty o większą liczbę koparek, a więc i większą moc obliczeniową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *