Bitcoin za 20 tys. dol. jest bardzo tani, sugerują wskaźniki4 min. czytania

analiza bitcoin

Bitcoin powraca do poziomu powyżej 20 tys. dolarów. Po konsolidacji w coraz ciaśniejszym zakresie od początku września, jest to pierwszy rajd ulgi od wielu miesięcy i trwalsze wybicie nad średnią ruchomą 50 EMA. Obecne modele wyceny wskazują jednak, że BTC cały czas znajduje się na wysokości dołka i jest historycznie bardzo tani.

  • Bitcoin porusza się obecnie w okolicach ceny zrealizowanej oraz ważnego wskaźnika Mayer Multiple
  • Historyczne trendy niedźwiedzia sugerują, że mogliśmy osiągnąć już ostateczny dołek, ten trwa jednak jak na razie zbyt krótko
  • Wskaźnik Bitcoin Yardstick sugeruje natomiast, że obecnie mamy do czynienia z jedną z najlepszych okazji do kupna taniego BTC w historii

Czy bitcoin odbija od dna cyklu? Tak sugeruje analiza on-chain.

Wskaźniki on-chain rysują spójny obraz z niemal podręcznikowym podobieństwem do poprzednich dołków cyklu. Na tym etapie rynek spadkowy z 2022 r. zadał poważne straty finansowe, zarówno inwestorom, którzy skapitulowali, jak i tym, którzy nadal trzymają swoje aktywa.

Glassnode w swoich analizach przygląda się sposobom poszukiwania dna danego cyklu i doszukuje się podobieństw do trendów niedźwiedzia z 2014-2015 oraz 2018-2019 w trakcie obecnego trendu. Na poniższym wykresie zaznaczono momenty, w których cena znajduje się poniżej Mnożnika Mayera (z ang. Mayer Mutliple) przez większą ilość dni z rzędu.

  • Cena zrealizowana (kolor pomarańczowy) – którą można uznać za średnią cenę nabycia jednej e-monety na szerszym rynku. Kiedy cena spot znajduje się poniżej poziomu ceny zrealizowanej, zagregowany rynek porusza się w niezrealizowanej stracie
  • Mayer Multiple (0,6 odchylenia od 200 DMA, kolor zielony) – Mayer Multiple to po prostu stosunek ceny do 200D-SMA, szeroko obserwowanego modelu w tradycyjnej analizie technicznej. Wskaźnik pomaga ocenić warunki wykupienia i wyprzedania, przy czym cykliczne warunki wyprzedania historycznie zbiegają się z wartościami Mnożnika Mayera poniżej 0,6.

Co ciekawe, ten wzór powtórzył się na obecnym rynku niedźwiedzia, z czerwcowymi dołkami notowanymi poniżej obu modeli przez 35 dni. Obecnie rynek zbliża się do dolnej bandy ceny zrealizowanej na poziomie 21 111 dol., gdzie przebicie powyżej byłoby znaczącym znakiem siły.

Mnożnik Mayera oraz wartość zrealizowanej ceny. Źródło: Glasnode

Dwoma idealnymi kandydatami do uformowania ostatecznego dna są właśnie wspomniana zrealizowana cena (okolice 21,1 tys. dol.), a także cena zrównoważona (okolice 16,5 tys. dol.). Cena zrównoważona reprezentuje różnicę pomiędzy ceną zrealizowaną a ceną transferowaną. Można myśleć o tym jako o modelu „wartości godziwej”, uchwytującym różnicę między tym, co zostało zapłacone (baza kosztowa) a tym, co zostało wydane (transfer).

W porównaniu do historycznych precedensów, cena poruszała się w tym zakresie przez około 3 miesiące, w porównaniu do poprzednich cykli, które trwały od 5,5 do 10 miesięcy. To sugeruje, że czas trwania ostatecznego dołka może pozostawać brakującym elementem układanki tego trendu spadkowego.

Cena porusza się pomiędzy dwoma modelami jej prognozowania, jednak krócej niż podczas wcześniejszych trendów niedźwiedzia. Źródło: Glassnode

Bitcoin pozostaje bardzo tani, sugeruje wskaźnik Bitcoin Yardstick

Zdaniem Charlera Edwardsa, prezesa firmy Capriole oraz autora wskaźnika Bitcoin Yardstick, obecna cena jest „ekstremalnie niska”. Zaprojektowana przez niego miara siły BTC znalazła się bowiem na drugim najniższym poziomie w historii przy poziomach z 2017 roku.

Mowa tutaj o wartościach wskaźnika, które ostatni raz obserwowano przy poziomach cenowych wynoszących 4 tys. dol. Bitcoin Yardstick to bardzo prosty wskaźnik, który dzieli kapitalizację rynkową przez hash rate sieci (normalizując wykres z użyciem danych z okresu dwóch lat). Im odczyt jest niższy, tym bitcoin jest tańszy w ujęciu historycznym i tym bardziej opłacalny jest jego zakup w danym momencie.

Wskaźnik idealnie pokrywa się więc z rozważaniami Glassnode na temat osiągnięcia przez BTC ostatecznego dołka.

Kursy kryptowalut możecie śledzić w tym miejscu.

W sytuacji niepewności na rynku warto też zastanowić się nad zastosowaniem strategii DCA. Więcej na jej temat znajdziecie tutaj i tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *