Czy wymiana kryptowaluty na inną kryptowalutę jest opodatkowana?3 min. czytania

Zbliża się termin płacenia podatku od zysku, jaki osiągnęliśmy na rynku kryptowalut. Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj. Powracającym jednak pytaniem jest to, czy jeśli zamieniliśmy dane cyfrowe aktywo na inne, czy także powinniśmy tę transakcję opodatkować.

  • Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że zamiana jednej kryptowaluty na drugą nie generuje konieczności zapłacenia podatku.
  • Transakcje zawarte przed rokiem 2018 także nie są objęte podatkiem.

Kryptowaluta zamieniona na kryptowalutę

Powyższa sprawa od dawna wzbudzała kontrowersje. Teraz wszelkie spory zakończył Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). W swoim wyroku potwierdził, że zamiana jednej kryptowaluty na inną pozostaje neutralna podatkowo. I to także w sytuacji, jeśli nastąpiła przed 2018 r.

Przełomowy wyrok zapadł 22 marca 2022 r.

Nie budzi teraz wątpliwości, że o ile spieniężenie kryptowalut w zamian za np. złote, dolary czy euro skutkuje nałożeniem 19 proc. podatku od dochodu z transakcji, to zamiana jednej kryptowaluty na inną pozostaje neutralna podatkowo – wynika to wprost z obecnego brzmienia przepisów. Ale czy tak samo było przed 2018 r., gdy jeszcze przepisy nie mówiły tego tak dobitnie? NSA w analizowanej sprawie stwierdził, że tak – powiedział w rozmowie z portalem bankier.pl ekspert podatkowy CRIDO Arnold Kowalski..

W ocenie NSA podatek nie jest należy, bowiem zamiana jednej kryptowaluty na drugą nie powoduje wzbogacenia się inwestora – oczywiście inaczej sprawa wygląda w przypadku zamiany bitcoinów na złotego, euro, dolara czy kupienia za kryptowalutę danego dobra.

Do tego przed 2018 r. nie było podstaw do uznania walut wirtualnych za środki płatnicze w rozumieniu prawa dewizowego, dlatego rzeczywista wartość przychodu z transakcji może zostać ustalona dopiero w momencie zbycia kryptowaluty.

Warto dodać, że powyższe dotyczy też osób, które zamieniały kryptowaluty na stablecoiny, te ostatnie są bowiem nadal traktowane jak wirtualne waluty.

Pamiętaj o zapłaceniu podatku!

Jeszcze raz przypominamy jednak o konieczności zapłaceniu podatku w przypadku, gdy zarobiliśmy na obrocie kryptowalutami – zamieniliśmy je na waluty fiat lub kupiliśmy za nie np. nieruchomość, samochód czy inne aktywo lub produkt.

Kwotę przychodów należy ustalić samodzielnie. Nie otrzymujemy bowiem tej wartości w otrzymywanych z instytucji finansowych formularzach PIT-8C. Przychody należy wpisać w formularzu PIT-38 w poz. 34. Koszty wpisuje się z kolei w poz. 35, a koszty z wcześniejszych lat, które nie zostały odliczone od przychodów w poprzednim roku – w poz. 36.

Podsumowując, najważniejsze pola w PIT-38 dla inwestora kryptowalut to:

Pole 34: kwota otrzymana w roku 2021 za sprzedaż kryptowalut (po przeliczeniu na złotówki) i/lub wartość towarów oraz usług zakupionych za cyfrowe aktywa.
Pole 35: koszty podatkowe za rok 2021 (koszt kupna kryptowaluty za tradycyjne pieniądze).
Pole 36: koszty zakupu kryptowalut kupionych przed 2020 r.
Pole 37: dochód, czyli przychód z pola 34 pomniejszony o sumę kosztów z pól 35 i 36.
Pole 38: w przypadku braku dochodów w polu tym wykazujesz „stratę”, to zsumowana wartość z pól 35 oraz 36 pomniejszona o wartość przychodu (pole 34).

Podatki a kopanie kryptowalut

Kolejna sprawa to kwestia kopania kryptowalut. Proces ten nie podlega opodatkowaniu. Zupełnie tak samo jak kupno kryptowalut bez dalszej odsprzedaży ich za waluty fiat (np. PLN). Sama sprzedaż BTC czy innych cyfrowych walut na „zwykłe” waluty jest już jednak objęta podatkiem dochodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *