Jak obniżki stóp proc. wpłyną na kurs bitcoina?2 min. czytania

btc bitcoin kurs bitcoin cena btc

Zbliżamy się do przełomu w kwestii polityki Fedu. Bank centralny USA może wkrótce zacząć obniżki stóp procentowych. Jakie będą tego skutki dla rynku kryptowalut, szczególnie w kontekście kursu bitcoina?

Inflacja spada, Fed zacznie obniżki?

W USA w listopadzie inflacja spadła już do 3,1 proc. Dziś zaś Fed ogłosi, co zamierza zrobić ze stopami proc. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ich pozostawienie w przedziale 5,25-5,5%. Możliwe jednak, że jesteśmy już o krok od obniżania stóp. Nie wydarzy się to może za miesiąc, ale np. 2 kwartał 2024 r. wydaje się już realną datą.

Jak potencjalne obniżki stóp mogą wpłynąć na kurs BTC?

Relacja między polityką pieniężną a rynkiem kryptowalut

Obniżki stóp procentowych są często związane z większym dostępem do taniego kapitału, co może skłaniać inwestorów do poszukiwania alternatywnych form inwestycji, takich jak kryptowaluty. W przypadku bitcoina, często opisywanego jako „cyfrowe złoto” (ze względu na jego ograniczoną podaż), inwestorzy mogą zwracać się ku niemu jako formie zabezpieczenia przed potencjalną inflacją, która może zacząć rosnąć, gdy stopy znów wrócą do poziomu np. 2%. Należy pamiętać, że rynek lubi wyceniać przyszłość, więc zakupy BTC zaczną się, gdy inflacja będzie jeszcze niska.

Wzrost zainteresowania kryptowalutami

Już teraz obserwujemy wzrost zainteresowania kryptowalutami wśród instytucji finansowych i inwestorów indywidualnych. Niższe stopy procentowe mogą dodatkowo zwiększyć ten trend, zwłaszcza jeśli tradycyjne instrumenty finansowe będą dawać traderom niższe zyski. W rezultacie inwestorzy mogą szukać alternatyw w bardziej dynamicznych rynkach, takich jak rynek kryptowalut.

Podsumowanie

Decyzje banków centralnych mają wpływ na globalne rynki finansowe, w tym na dynamiczny i stale rozwijający się świat kryptowalut. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na kolejny ruch Fedu i liczą, że urzędnicy już np. w 2 kwartale 2024 r. zaczną obniżać stopy proc., co powinno dać bitcoinowi impuls do dużych wzrostów. Pamiętajmy, że w tle SEC analizuje też wnioski o stworzenie ETF-ów typu spot bitcoina. Do tego w kwietniu w sieci zajdzie halving. Te trzy czynniki mogą napędzić mocną hossę na BTC.

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *