Na świecie jest już 39 tys. bitomatów. Ich dostawca chce wejść na giełdę w USA!3 min. czytania

Pierwszy kryptowalutowy bankomat (bitomat) na świecie pojawił się w kanadyjskim mieście Vancouver w Kanadzie w październiku 2013 roku. Od tego czasu Kanada pozyskała 2550 kolejnych takich urządzeń, a na całym świecie pojawiło się łącznie niemal 39 tysięcy bitomatów. I chociaż najnowsze dane wskazują na spadek dynamiki ich światowego wzrostu, to największy dostawca tego typu urządzeń planuje debiut na amerykańskiej giełdzie. Dla świata kryptowalutowych bankomatów jest to kolejny, istotny krok milowy.

  • Na świecie znajduje się w tym momencie 38 792 bitomatów, które zlokalizowane są w 77 krajach
  • Polska znajduje się w pierwszej piątce pod względem największej ilości bitomatów, posiadając obecnie ponad 200 takich maszyn
  • Hegemonem rynku są niezaprzeczalnie USA, gdzie zlokalizowano ponad 34 tys. wszystkich bitomatów

Bitomaty przeszyły prawdziwy boom, ten jednak hamuje w 2022 r.

Gwałtowny wzrost bankomatów kryptowalutowych spowodował, że świadomość dotycząca cyfrowych aktywów wśród społeczeństwa zdecydowanie wzrosła. Tego typu urządzenia znaleźć można w niemal każdej galerii w większym polskim mieście, co budzi pytania przechodniów i ich zainteresowanie.

Chociaż liczba bankomatów osiągnęła poziom niemal 39 000 maszyn na całym świecie, co stanowi wzrost o 3925% od 2017 roku, wskaźniki instalacji spadły od początku 2022. Od stycznia 2020 r. do stycznia 2022 r. instalacje bankomatów kryptowalutowych odnotowały dynamiczny, ponad pięciokrotny wzrost do 34 388 maszyn na całym świecie. Jednak od stycznia tego roku zainstalowano ledwie 5000 nowych urządzeniu, a w ujęciu netto w sierpniu 2022 ubyło ich około 50. Ostatni raz łączna wartość netto spadała w listopadzie 2015 r.

Z 39 000 obecnie działających bankomatów kryptowalutowych 95% znajduje się w Ameryce Północnej. Stany Zjednoczone mają 87,9% udziału w światowym rynku, następna jest Kanada z 6,3% i Hiszpania z 0,6%. W Polsce obsługiwanych jest ponad 200 bitomatów. Przy wyniku USA jest to naprawdę skromna liczba, stawia jednak nasz kraj w gronie 5 największych pod względem liczby tych maszyn.

Bankomaty kryptowalutowe nie działają jak typowe bankomaty, ponieważ rzadko są prowadzone przez instytucje finansowe i nie łączą się z kontami bankowymi. Użytkownicy za ich pośrednictwem wpłacają gotówkę, która zostanie przekazana jako kryptowaluta do cyfrowego portfela za pośrednictwem kodu QR. Pomimo integracji nowych kryptowalut, Bitcoin nadal jest wiodącym aktywem z ponad 99% obsługujących go bankomatów kryptowalutowych.

Chociaż bitomaty często naliczają wysokie w porównaniu do standardowych bankomatów prowizje a spread (czyli różnica) między ceną zakupu i sprzedaży wynosić potrafi nawet ponad 10 tysięcy złotych, to nadal cieszą się sporą popularnością dzięki zapewnianej anonimowości.

Bitcoin Depot wchodzi na giełdę. Czy to ponownie rozrusza rynek?

Bitcoin Depot, największy amerykański dostawca bankomatów kryptowalutowych, ogłosił w sierpniu, że planuje wejść na giełdę poprzez połączenie się ze spółką akcyjną specjalnego przeznaczenia (tzw. SPAC) w ramach transakcji o wartości 885 milionów dolarów.

Firma powiedziała, że ma nadzieję połączyć się z SPAC GSR II Meteora Acquisition Corp. do pierwszego kwartału 2023 roku w transakcji, w której połączona firma, Bitcoin Depot Inc, będzie notowana na giełdzie Nasdaq pod symbolem BTM.

Z 7000 bitomatów w 47 stanach, Bitcoin Depot kontroluje około 20% amerykańskiego rynku maszyn, w których ludzie mogą wymieniać gotówkę na kryptowaluty takie jak BTC, ETH i LTC.

Od momentu powstania w 2016 roku, bankomaty Bitcoin Depot ułatwiły transakcje o wartości 1,2 mld dol., natomiast dochód netto za ostatnie 12 miesięcy wyniósł 6 mln dol. Zyski spółki nie należą więc do najbardziej okazałych, jednak zmienić to może dalszy rozwój sieci bitomatów, wspierany między innymi przez debiut na amerykańskiej giełdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *