Kurs bitcoina na rozdrożu2 min. czytania

kurs bitcoin btc

Kurs bitcoina niejako stanął w miejscu. Czy to zapowiedź przyszłego wybicia?

Kurs bitcoina stoi w miejscu

Od początku roku bitcoin mocno drożał. Pod koniec 2022 r. cena wynosiła mniej niż 2022 r. Obecnie za 1 BTC płaci się jednak już aż 28 600 USD. Niedawno było to ponad 30 000 USD. W skali tygodnia kurs wzrósł o 1 proc., zaś od wczoraj o 2 procent.

Jak tak małe wahania w krótkim okresie wpływają na nastroje? Bitcoin Fear and Greed Index wynosi 64, co oznacza chciwość inwestorów. Jak widać, tych nie zraża fakt, że kryptowaluta przestała mocno drożeć i przeszła w etap konsolidacji.

Jak na tym tle wypada ether? Za 1 ETH należy zapłacić obecnie 1868 USD. Pod koniec ubiegłego roku było to ok. 1200 USD, zaś niedawno ponad 2000 USD. I w tym przypadku mamy więc do czynienia z pewną korektą wzrostów. W ciągu doby cena wzrosła o ok. 2 proc., zaś tygodnia o 0,25 proc..

Ethereum Fear and Greed Index wynosi z kolei 56, co także przekłada się na chciwość.

Co może napędzić wzrosty?

Co może zakończyć widoczny na wykresach głównych kryptowalut marazm? Z pewnością dalsze problemy banków w USA. Ogólnie kryzys gospodarczy może sprawić, że inwestorzy zaczną uciekać w stronę safe haven – złota czy bitcoina. Bankructwo Silicon Valley Bank wyraźnie napędziło popyt na BTC.

To nie wszystko. Za niecały rok dojdzie do kolejnego halvingu w sieci kryptowaluty. Dotąd wydarzenie to – podział nagrody dla górników BTC – napędzało silne wzrosty i rozpoczynało hossę na całym rynku. Obecnie inwestorzy są tego świadomi i mogą zacząć kupować bitcoiny już wcześniej.

Analityk Peter Brandt wskazuje jeszcze na inny czynnik. Jego zdaniem dominacja bitcoina może wzrosnąć, co napędzi mocne wzrosty na samym BTC, kosztem altcoinów. W swoim niedawnym poście wskazał, że „wykres dominacji bitcoina (procentowo) utworzył teraz 24-miesięczny prostokąt”. „Na razie jest to zakres ograniczający. Jednak zdecydowane wybicie z tego zakresu miałoby ogromne znaczenie. Moje nastawienie jest takie, że bitcoin pogrzebie wszystkich pretendentów [do tronu]”, dodał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *