Najważniejsze newsy tygodnia #113 min. czytania

Jak mija obecny tydzień na rynku kryptowalut? Co prawda, niemiło zaskoczyły nas spadki cen, ale  na poziomie fundamentów dzieje się wiele dobrego. Przed wami nasze kolejne podsumowanie newsów.

W USA powstaje komisja polityczna dot. kryptowalut

Grant McCarty, dyrektor ds. polityki i spraw publicznych w Bitcoin Magazine, ogłosił, że w USA powstaje Financial Freedom PAC. Ma być to ponadpartyjny komitet polityczny, który będzie wspierał „kandydatów [na kongresmenów], których celem jest obrona i utrzymanie praw właścicieli bitcoinów w Stanach Zjednoczonych”. To zwłaszcza ważne teraz, gdy Joe Biden podpisał rozporządzenie, które obliguje władze jego kraju do rozpoczęcia procesów regulujących rynek kryptowalut.

Czym konkretnie będzie zajmował się  Financial Freedom PAC? Zgodnie z założeniem, ma zabiegać o darowizny, które mają wzmocnić niezależną działalność polityczną i pomóc w kształtowaniu polityki publicznej w USA. McCarty nie kryje, że celem jest także niwelowanie działań antybitcoinowych polityków, “takich jak Brad Sherman i Elizabeth Warren”. Innymi słowy, chodzi więc też o lobbing i wspieranie kongresmenów, którzy chcą liberalizować przepisy związane z technologią blockchain.

Financial Freedom PAC już teraz popiera czterech polityków: kandydata do Senatu Stanu Ohio, Josha Mandela, kandydatkę do Izby Reprezentantów z Kalifornii, Aarikę Rhodes, kandydata do Izby Reprezentantów z Ohio, Matthew Diemera, i kandydata do Senatu z Arizony, Blake’a Mastersa. Wszyscy oni przynależą albo do Partii Demokratycznej, albo Republikańskiej.

Źródło: Fortune

Zmiany w sieci Ethereum potrwają dłużej, niż zakładano

Kolejny etap wdrażania Ethereum 2.0, “The Merge”, zostanie wdrożony później, niż zakładano – dopiero w drugiej połowie 2022 roku.

O sprawie na Twitterze napisał programista Ethereum Foundation Tim Beiko:

To nie będzie czerwiec, ale prawdopodobnie kilka miesięcy później. Nie ma jeszcze konkretnej daty, ale na pewno jesteśmy w końcowym rozdziale PoW na Ethereum.

W związku z tym odradził też jednemu z użytkowników inwestycję w sprzęt górniczy.

Mówimy tu o kluczowym przejściu modelu kopania ETH z algorytmu proof-of-work (PoW) na proof-of-stake (PoS). Dzięki temu sieć Ethereum stanie się mniej energochłonna, więc bardziej proekologiczna.

Źródło: Twitter

Iran stworzy swoje CBDC

Bank Centralny Iranu podjął przełomową decyzję. Stworzy swoją walutę cyfrową. Poinformował już o tym krajowe banki i instytucje kredytowe. Obecnie władze są na etapie tworzenia przepisów dot. dystrybucji cyfrowej waluty. O podaży e-riala będzie decydował bank centralny. Wiemy też, że irańskie CBDC będzie oparte na technologii rozproszonej księgi.

Swoje CBDC posiadają już Chiny. Nie jest wykluczone, że nad tego typu modelami walutowymi będą pracowały też inne wrogie USA kraje. Otwarta na to jest choćby Rosja.

Źródło: Yahoo

Blockstream i Block tworzą wspólną kopalnię kryptowalut

Firma zajmująca się przechowywaniem kryptowalut Blockstream i Block (wcześniej Square – to firma płatnicza Jacka Dorsey’a, założyciela Twittera) ogłosiły, że mają wspólny plan budowy kopalni bitcoinów w Teksasie. Cała infrastruktura ma być zasilana za pomocą ogniw fotowoltaicznych Tesli – Solar oraz Megapack Kopalnia będzie posiadała moc elektryczną wynoszącą 3,8 megawata (MW).

Obie firmy nie kryją, że to nie tylko inwestycja, ale też pewien eksperyment. Celem jest bowiem zbadanie, czy kopanie BTC jest możliwe i zarazem opłacalne za pomocą ekologicznych metod.

Blockstream i Block rozpoczęły współpracę na tym polu już w czerwcu zeszłego roku. Block ma wydać na projekt 5 milionów dolarów.

Źródło: Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *