Po ostrej zimie, na rynku kryptowalut zawitała susza. Gdzie podziała się płynność?4 min. czytania

halving bitcoina

Rynek kryptowalut stoi obecnie w obliczu kryzysu płynności, a wolumeny zarówno w ramach łańcucha (on-chain), jak i poza nim (off-chain) osiągają historyczne minima. Podczas gdy posiadacze długoterminowi (LTH) trzymają się swoich pozycji, posiadacze krótkoterminowi (STH) znaleźli się na skraju dużych niezrealizowanych strat. Według najnowszej analizy firmy kryptowalutowej Glassnode, rynek wszedł w okres „ekstremalnej apatii, wyczerpania i prawdopodobnie znudzenia”.

  • Płynność, zmienność i wolumeny nadal spadają, a wiele wskaźników powróciło do poziomów sprzed pandemii.
  • Stablecoiny doświadczają ciągłego spadku podaży a posiadacze krótkoterminowi coraz częścij realizują znaczne straty.
  • Obecna susza na kryptowalutach to między innymi efekt bardzo długiej kryptowalutowej zimy.

Kurcząca się pula płynności. Podaż stablecoinów słabnie

Stablecoiny odnotowują stały spadek podaży od kwietnia 2022 r., szczególnie po upadku ekosystemu LUNA i stablecoina UST. Z drugiej strony bitcoin (BTC) i ether (ETH) doświadczyły napływu kapitału netto na początku roku, ale ostatnio powróciły do stanu stagnacji. Ten spadek podaży stablecoinów wskazuje zarówno na ucieczkę kapitału, jak i na koszt alternatywny wyższych stóp procentowych w gospodarce, które nie są przenoszone na nierentowne stablecoiny.

Spadek podaży stablecoinów nie jest jednolity dla wszystkich aktywów. Tether (USDT) zwiększył swoją podaż o 13,3 mld dol. od listopada 2022 r., podczas gdy USDC i BUSD odnotowały znaczne spadki. Doprowadziło to do dramatycznej zmiany dominacji na rynku stablecoinów, a USDT ma obecnie 69% udziału, w porównaniu z dołkiem 44% w czerwcu 2022 roku.

rynek kryptowalut

Na rynku trwa ciągły odpływ stablecoinów. Źródło: Glassnode

Apatyczny sentyment na rynku. Stagnacja?

Rynek powrócił do wąskiego zakresu handlowego (konsolidacji), charakteryzującego się niską zmiennością i niewielkimi wolumenami, czyli obrotami. Jest to widoczne w wolumenach rozliczeniowych sieci Bitcoin, które spadły do najniższego w cyklu poziomu 2,44 mld dol. dziennie. Brak aktywności sugeruje, że rynek znajduje się obecnie w stanie skrajnej apatii, prawdopodobnie przygotowując grunt pod przyszłą zmienność.

rynek kryptowalut

Zrealizowana zmienność jednomiesięczna bitcoina. Źródło: Glassnode

Rynki instrumentów pochodnych poza łańcuchem również doświadczają historycznie niskich wolumenów obrotu. Rynki opcji odnotowały jednak znaczący wzrost wolumenów handlowych, obecnie na poziomie 437 milionów dolarów dziennie. Może to oznaczać, że inwestorzy szukają dźwigni finansowej i efektywności kapitałowej w derywatach podczas obecnego kryzysu płynności.

Paradoks HODL-ing: Posiadacze długoterminowi kontra posiadacze krótkoterminowi

Posiadacze długoterminowi nadal utrzymują swoje aktywa, a podaż osiągnęła nowy rekordowy poziom 14,74 mln BTC. Z kolei podaż posiadana przez posiadaczy krótkoterminowych spadła do najniższego poziomu od 2011 roku. Ta rozbieżność sugeruje, że podczas gdy HODL-erzy pozostają nieugięci, ich krótkoterminowi odpowiedzi są coraz bardziej wrażliwi na spadającą cenę BTC.

rynek kryptowalut

Podaż w rękach LTH i STH. Źródło: Glassnode

Zarówno posiadacze długoterminowi, jak i krótkoterminowi muszą zmierzyć się z psychologicznymi poziomami cen, które nie zostały jeszcze przekroczone. Na przykład ponad 4,81 miliona BTC posiada podstawę kosztową między 20,3 a 29,6 tys. dol. W chwili pisania tego tekstu BTC kosztuje nieco mniej niż 26 tys. dol., więc wielu posiadaczy krótkoterminowych jest bliskich poniesienia niezrealizowanych strat lub właśnie w tym momencie je realizuje.

Jakie płyną z tego wnioski?

Rynek kryptowalut znajduje się obecnie w stanie suszy płynnościowej, charakteryzującej się niską zmiennością, zmniejszonymi wolumenami obrotu i ogólnym poczuciem apatii wśród inwestorów.

Podczas gdy posiadacze długoterminowi nadal utrzymują się na pozycjach, krótkoterminowi traderzy są coraz bardziej wrażliwi na zmiany cen.

Rynek porusza się w tym trudnym okresie, a zrozumienie tej dynamiki może zaoferować inwestorom cenne spostrzeżenia. W tym momencie warto obserwować między innymi jak cena zachowa się w pobliżu psychologicznego poziomu 25 tys. dol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *