Najważniejsze newsy tygodnia #373 min. czytania

Na rynku kryptowalut ponownie panuje… nuda. Kursy czołowych aktywów wpadły w trendy boczne. Wiele interesujących rzeczy dzieje się jednak na poziomie newsów.

Rośnie użycie stablecoinów w Rosji

Ciekawy aspekt związany z kryptowalutami zauważyła firma Chainalysis. W swoim nowym raporcie opisała zjawisko uciekania Rosjan od rubla w kierunku stablecoinów. Udział wolumenu transakcji z użyciem stablecoinów w tym kraju wzrósł z 42% (dane ze stycznia br.) do 67% (marzec) i stale rośnie. Łatwo więc wyjaśnić, że powodem owej migracji walutowej jest wojna na Ukrainie i jej efekty ekonomiczne dla obywateli Rosji.

Do powyższego może dochodzić chęć ucieczki przez inflacją rubla oraz ograniczenia związane z sankcjami gospodarczymi, jakie nałożono na Rosję z powodu inwazji. Te ostatnie utrudniają handel międzynarodowym niektórym firmom, które mogą z tego powodu kupować stablecoiny.

Źródło: blog.chainalysis.com

UE kontynuuje prace nad wdrożeniem MiCA

Nie sposób nie napisać o tym, co dzieje się w Unii Europejskiej. 28 członków Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego zagłosowało za propozycją regulacji rynku kryptowalut Markets in Crypto-Assets (MiCA), tylko jeden był przeciw.

MiCA, jeśli zostanie w pełni przegłosowane przez wszystkie organy UE, wprowadzi pewne ograniczenia dla rynku kryptowalut. Większe kopalnie bitcoinów będą musiały raportować to, ile zużywają energii. Projekty cyfrowych walut będą zmuszone publikować swoje „białe księgi”. Pewne ograniczenia dotkną też emitentów stablecoinów.

Teraz MiCA trafi pod głosowanie w Parlamencie Europejskim.

Ostatnio Parlament Europejski uchwalił też ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, która wymaga, aby transfery pieniężne w kryptowalutach zawierały dane dotyczące płatnika i odbiorcy.

Źródło: Coindesk

Trudność i hash rate w sieci Bitcoin na rekordowych poziomach

Mimo braku wzrostów kursu BTC sieć Bitcoin staje się coraz mocniejsza i pewniejsza. Trudność kopania kryptowaluty w dniu 10 października znalazła się na najwyższym poziomie w historii – 35,61 biliona hashów. W podobnym okresie hash rate osiągnął nowe ATH na poziomie 278 Ehash/s.

Trudność rośnie zapewne z tego powodu, że do sieci dołączają kolejni górnicy z coraz to lepszymi, wydajniejszymi koparkami. Do tego ponoć na rynek miningu wracają Chińczycy.

Skok hash rate to mocne wzmocnienie fundamentów blockchaina bitcoina. Oznacza bowiem, że sieć jest mniej podatna na ataki 51%, które – jeżeli by się powiodły – mogłyby skutkować de facto przejęciem łańcucha przez cyberprzestępców. Ci ostatni mogliby doprowadzić do tzw. podwójnego wydatkowania, czyli płacenia tymi samymi bitcoinami dwa razy, ale różnym odbiorcom.

Źródło: theblock.co

Google otwiera się na płatności w kryptowalutach

Google podjęło przełomową decyzję. Będzie akceptować kryptowaluty w zamian za swoje usługi. Wszystko będzie możliwe dzięki współpracy z giełdą Coinbase.

Kooperację umożliwi Coinbase Commerce. To usługa Coinbase, która oferuje możliwość płatności w 10 kryptowalutach, w tym m.in. bitcoinie, bitcoin cash (BCH), dogecoinie, tetherze czy litecoinie.

Źródło: CNBC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *