Najważniejsze newsy tygodnia #543 min. czytania

Na rynku kryptowalut ponownie panuje… nuda. Wyceny czołowych cyfrowych aktywów w miarę się ustabilizowały. Możliwe jednak, że tuż za rogiem czają się impulsy, które sprawią, że ceny mocno wzrosną lub spadną.

Co dalej ze stopami procentowymi?

Przyszłość kursu bitcoina jest powiązana ze stopami procentowymi w USA. Jakie plany w tym kontekście ma Fed? Odpowiedzi udzielił w czasie obrad Klubu Ekonomicznego Waszyngtonie prezes banku centralnego, Jerome Powell.

– Proces dezinflacji w USA się rozpoczął, ale nadal musimy podnosić stopy procentowe, by mieć pewność, że inflacja powróci do 2-proc. celu – ostrzegł.

Podkreślił, że “jeśli nadal będziemy otrzymywać na przykład dobre raporty z rynku pracy (…) może się zdarzyć, że zrobimy więcej i podniesiemy stopy więcej, niż jest to wycenione na rynku”.

– Uważamy, że będziemy musieli utrzymać stopy procentowe na restrykcyjnym poziomie przez pewien czas, zanim inflacja spadnie (…) Nasze przesłanie było takie, że ten proces prawdopodobnie zajmie trochę czasu. Nie będzie to działo się szybko. Prawdopodobnie będzie to wyboista droga i uważamy, że będziemy musieli dokonać dalszych podwyżek stóp procentowych, jak powiedzieliśmy, i uważamy, że przez pewien czas będziemy musieli utrzymać politykę monetarną na restrykcyjnym poziomie – dodał.

Źródło: CNBC

KAS „sprzedaje” bitcoiny

Do ciekawej licytacji dojdzie w Gliwicach. Krajowa Administracja Skarbowa wystawi na licytację 0,12728813 BTC. Wydarzenie będzie miało miejsce 7 marca 2023 r. w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Gliwicach. Oszacowana przez wartość części kryptowaluty to 12 tys. 703 zł. Cena wywoławcza wynosi 9 tys. 257,3 zł.

Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, Michał Kasprzak, dodał, że “osoby zainteresowane licytacją mogą sprawdzić stan ruchomości pod adresem portfela publicznego: 39bAQ2veaXbiT63zhocMdxCij5DzGFLERh”.

Jak zaś będzie przebiegał proces wydania klucza prywatnego? Ten zostanie przekazany siedzibie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach w obecności pracownika urzędu skarbowego oraz prokuratora.

Źródło: slaskie.kas.gov.pl

Do Kwon nadal poszukiwany

Powracamy do tematu, o którym media przez pewien czas nie pisały. Okazuje się, że Do Kwon, założyciel upadłego projektu Terra, nadal pozostaje na wolności. Ponoć obecnie znajduje się w Serbii. Przynajmniej tak sądzą południowokoreańskie władze, które wysyłają teraz do tego kraju dwóch pracowników służb, których zadaniem będzie schwytanie biznesmena. Wiadomo, że oddelegowano do tego zadania pracownika prokuratury i Ministerstwa Sprawiedliwości.

Już wcześniej Interpol prosił o międzynarodową współpracę w kwestii złapania Kwona. W przypadku Serbii sprawa jest o tyle trudna, że kraj ten nie ma umowy ekstradycyjnej z Koreą Płd.

Sam Kwon niemal zapadł się pod ziemię. Przestał się nawet udzielać w social mediach. Ostatni post „podał dalej” na Twitterze w grudniu 2022 roku.

Źródło: bloomberg.com

FTX chce odzyskać „swoje” pieniądze od polityków

Choć Do Kwon pozostaje nieuchwytny, Sam Bankman-Fried, były CEO FTX, przebywa w areszcie domowy. Jego spółka stara się zaś odzyskać środki klientów, jakie wcześniej rozdał m.in. politykom.

Przypomnijmy, że założyciel FTX hojnie dotował polityków z Partii Demokratycznej i Republikańskiej. Teraz FTX  wysyła listy do kongresmenów, którzy otrzymali środki od Bankmana-Frieda i chce zwrotu tych datków. Ma chodzić o łącznie ponad 90 mln USD.

Ponoć wsparcie finansowe w ramach kampanii wyborczych dostało aż 196 członków Kongresu. W tym gronie są m.in. przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy i lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

Źródło: prnewswire.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *