Newsy, które zwiastują hossę na rynku kryptowalut?4 min. czytania

Bitcoin za SMS

Bitcoin zaliczył kolejną korektę cenową. Tyle że w ostatnich dniach (a właściwie niemal godzinach) pojawiły się newsy, które mogą zwiastować powrót do wzrostów.

  • Republika Środkowoafrykańska uznała BTC za środek płatniczy. Staje się więc drugim krajem na świecie, który zdecydował się na taki krok.
  • Z kolei Elon Musk kupił Twittera, co prowadzi nas do spekulacji, jak wpłynie to na rynek blockchaina.

Kolejny kraj stawia na BTC – zapowiedź hossy na kryptowalutach?

W 2021 r. Salwador uznał bitcoina za środek płatniczy, czyniąc z kryptowaluty niejako swoją drugą walutę. Teraz w podobnym kierunku idzie Republika Środkowoafrykańska.

Nie mówimy tu oczywiście o wielkiej gospodarce pokroju USA, ale to ważny news pokazujący tworzący się nowy trend. Republika Środkowoafrykańska ma pow. 623 000 m2 i jest zamieszkała przez ok. 5 mln osób, zaś jej PKB wynosi 2,303 miliarda USD. To jeden z najbiedniejszych krajów świata, do tego targany konfliktami wewnętrznymi. Mimo tego (a może właśnie temu) teraz uznaje bitcoina za swoją drugą walutę (obok franka środkowoafrykańskiego).

Za bitcoinowym projektem ustawy stoją minister gospodarki cyfrowej, usług pocztowych i telekomunikacji kraju, Gourna Zacko, oraz minister finansów i budżetu, Calixte Nganongo. Co ciekawe, ostatecznie za ustawą zagłosowały wszystkie siły polityczne w parlamencie (początkowo krytyczne były Mouvement Cœurs Unis (MCU) i Mouvement National des Indépendants (MOUNI). Pokazuje to z jakim przekonaniem do pomysłu podeszli lokalni politycy.

Wcześniej na podobny ruch zdecydował się wspomniany już Salwador. Była to inicjatywa prezydenta Nayiba Bukele. Spotkała się jednak z ostrą reakcją parlamentarnej lewicy i Międzynarodowego Funduszu Rozliczeniowego (MFW), który – jak wiadomo – jest podporządkowany polityce USA. Jego urzędnicy uznali, że kryptowalutowe eksperymenty Salwadoru są niebezpieczne dla gospodarki kraju.

Mimo sceptycyzmu MFW rząd Bukele sfinansował dzięki inwestycji w BTC szpital dla zwierząt, a w nadchodzących miesiącach chce rozpocząć budowę Bitcoin City – w założeniu regionalnego centrum blockchaina. W mieście inwestorzy i przedsiębiorcy z rynku kryptowalut będą zwolnieni z płacenia podatków. Salwador planuje też wyemitować obligacje oparte na bitcoinie.

Nowy trend w makroekonomii

Salwador był jaskółką, która mogła nie czynić wiosny, ale nowa decyzja Republiki Środkowoafrykańskiej jest możliwą zapowiedzią nowego trendu w makroekonomii. W czasie, gdy banki centralne pracują nad swoimi cyfrowymi walutami, mniejsze, słabsze gospodarczo kraje chcą chyba „przesiąść się” na bitcoina. Jeżeli trend ten się utrzyma, może to oznaczać gigantyczny skok adopcji kryptowalut na całym globie.

Elon Musk pomoże kryptowalutom odzyskać blask?

To jednak nie koniec dobrych wieści. Właśnie kilka godzin temu ogłoszono, że Elon Musk kupi Twittera.

– Rada Twittera przeprowadziła przemyślany i kompleksowy proces oceny propozycji Elona z celowym skupieniem się na wartości, pewności i finansowaniu – podał Bret Taylor z zarządu Twittera. – Proponowana transakcja zapewni znaczną premię finansową i uważamy, że jest to najlepsza droga naprzód dla akcjonariuszy Twittera – dodał.

Sam Musk wyjaśnił, że dokonał takiej inwestycji, bowiem jest zdania, że Twitter może „stać się platformą wolności słowa”.

– (…) uważam, że wolność słowa jest społecznym imperatywem dla funkcjonującej demokracji — powiedział.

Jako nowy właściciel będzie chciał sprawić, by “Twitter był lepszy niż kiedykolwiek”, co mają zagwarantować “nowe funkcje”. O co dokładnie chodzi? M.in. o “algorytmy open source”, które mają pomóc w „zwiększeniu zaufania, pokonując boty spamujące i uwierzytelniając wszystkich użytkowników”.

– Twitter ma ogromny potencjał – nie mogę się doczekać współpracy z firmą i społecznością użytkowników, aby go odblokować – powiedział Musk.

Fanów kryptowalut z pewnością ucieszą informacje o wolności słowa i algorytmach open source, co może kojarzyć się z blockchainem. Szef Tesli jest też znany ze swojej sympatii do dogecoina. Może więc wprowadzić na Twitterze kryptowalutowe płatności.

Wspomniane tutaj możliwe trendy – zwiększona adopcja na poziomie państw i social mediów oraz firm – mogą napędzić wzrosty na rynku kryptowalut. W każdym razie bitcoin nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *