Najważniejsze newsy tygodnia #604 min. czytania

W tym tygodniu w branży kryptowalut działo się naprawdę wiele. Zaczniemy jednak od wydarzeń dotykających nie tylko rynku blockchaina, ale niemal całego świata finansów.

Fed podniósł stopy procentowe. Może po raz ostatni…

W tym tygodniu Rezerwa Federalna musiała podjąć kluczową decyzję: podnosić stopy procentowe, czy zacząć je obniżać? Tym razem chodziło o coś więcej niż tylko walkę z inflacją w USA. Jak bowiem widzieliśmy w ostatnim czasie, upadły już dwa większe amerykańskie banki komercyjne. Wielu ekspertów twierdziło, że to początek kryzysu na miarę tego z 2008 r. Władze musiały szybko zareagować. W pierwszej kolejności zapewniły depozyty wszystkim klientom upadłych banków. Następnie należałoby przejść do obniżania stóp proc. (to wysokie stopy zaczęły negatywnie oddziaływać na rynek bankowy). Tak się jednak nie stało. Co nie oznacza, że wkrótce bank centralny USA nie rozpocznie wspomnianych obniżek.

Podkreślmy to: Fed stoi przed dylematem – ratować rynek bankowy czy walczyć z inflacją? Obniżki stóp proc. pomogłyby bankom, ale mogłyby napędzić skoki cen towarów i usług, które powoli zaczęły spadać. Jak na razie Rezerwa Federalna wybrała niską podwyżkę stóp – tylko o 25 punktów bazowych. Prezes Jerome Powell ogłosił też, że na obniżki poczekamy do 2024 r. Nie jest jednak wykluczone, że przed nami jeszcze tylko maksymalnie jedna, majowa podwyżka i stopy w USA pozostaną na stałym poziomie.

Wszystko powyższe to dobre informacje dla rynku kryptowalut, bowiem obniżki stóp proc. lub choćby zaprzestanie podwyżek spowoduje wzrosty na rynkach akcji, złota czy cyfrowych aktywów. Długoterminowo, jeśli chodzi o rynek finansowy, sprawy wyglądają więc bardzo dobrze.

Źródło: PAP

USA boją się kryzysu bankowego

Choć władze USA nie mówią tego wprost, widać, że zaczynają się obawiać kryzysu finansowego. Sekretarz Skarbu Janet Yellen przyznała, że państwo niejako przygotowuje się do pomagania mniejszym bankom, jeżeli te zaczną mieć problemy z płynnością.

Podejmowane przez nas działania nie koncentrowały się na pomocy konkretnym bankom czy klasom banków. Nasza interwencja była konieczna, aby ochronić cały system bankowy w USA. Podobne działania mogłyby być uzasadnione, gdyby mniejsze instytucje ucierpiały z powodu ucieczki depozytów, która stwarza ryzyko rozprzestrzenienia się [kryzysu] – przyznała publicznie.

Czy więc amerykański system bankowy chowa więcej trupów w szafach?

Źródło: Reuters

Do Kwon aresztowany

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że w ręce służb trafił Do Kwon, były CEO Terry. To dobra wiadomość, bowiem aresztowany został człowiek, który odpowiada za upadek jednego z największych kryptowalutowych projektów na świecie, i krach, do którego doszło na rynku cyfrowych aktywów w 2022 r.

Wiadomo, że Kwon został zatrzymany na lotnisku w Czarnogórze. Planował dostać się do Dubaju. Grożą mu procesy w paru krajach, m.in. w USA i ojczystej Korei Płd.

Źródło: vijesti.me

Greenpeace zaprojektowało nową „maskotkę” bitcoina

Kończymy czymś dość zabawnym. Jak zapewne wiecie, od blisko roku Greenpeace prowadzi kampanię, która ma nakłonić społeczność bitcoina do zmiany algorytmu kopania nowych bitcoinów – przejścia z proof-of-work na proof-of-stake. Powód? Ekoaktywiści twierdzą, że kopanie BTC w obecnej formie niszczy środowisko, bowiem zużywa zbyt dużo dwutlenku węgla.

W ramach nowej odsłony owej walki organizacja nawiązała współpracę z artystą Benjaminem Von Wongiem. Ten z kolei stworzył pracę „Skull of Satoshi”. Chodzi o instalację przedstawiającą – jak sama nazwa wskazuje – czaszkę (ponoć samego twórcy bitcoina), którą stworzono z samych odpadków. Jej koronę stanowią kominy elektrowni.

Choć projekt miał w założeniu oburzyć (skłonić do refleksji?) społeczność BTC, spotkał się z ciepłym przyjęciem fanów kryptowalut. Ci szybko ogłosili, że „Czaszka Satoshi’ego” to… nowa maskotka bitcoina.

Źródło: Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *