Najważniejsze newsy tygodnia #723 min. czytania

Tym razem nasze podsumowanie rozpoczynamy od stricte makroekonomicznej wiadomości.

Fed nie podniósł stóp procentowych

W środę cały świat finansów czekał na decyzję Fedu. Władze Rezerwy Federalnej miały podjąć decyzję, czy podnieść ponownie stopy procentowe. Okazało się, że Jerome Powell i jego współpracownicy postanowili tym razem pozostawić je na obecnym poziomie. Powód? Inflacja w USA spada, a rynek pracy jest już trochę schłodzony.

Mimo tych powyższych faktów na rynku kryptowalut widać było spadki. Powodem były chyba słowa Powella, który – jak można się było spodziewać – nie wyjaśnił, czy to koniec podwyżek stóp czy tylko przerwa w całym procesie. Zdawał się sugerować, że to drugie i to najpewniej przestraszyło inwestorów.

Może sensowne byłoby, gdyby stopy nadal rosły, ale w bardziej umiarkowanym tempie. Jeszcze jedno chcę podkreślić, a mianowicie, że decyzja podjęta dzisiaj przez komisję dotyczyła tylko tego spotkania. Nie podjęliśmy żadnej decyzji co do tego, co stanie się na następnym spotkaniu. (…) O lipcu powiedziałbym dwie rzeczy. Po pierwsze, decyzja nie została podjęta. Po drugie, spodziewam się, że będzie to pełne dyskusji posiedzenie – powiedział prezes Fedu.

Warto dodać, że poziom 25 000 USD na wykresie BTC/USD nie został jednak trwale przebity i pozostaje silnym oporem.

Źródło: twitter.com

BlackRock stworzy bitcoiny ETF?

BlackRock to największy podmiot zarządzający aktywami na świecie. Teraz złożył w SEC wniosek o stworzenie bitcoinowego ETF. Chodzi o fundusz inwestycyjny oparty na bitcoinie. Jeżeli Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zaakceptuje wniosek, BlackRock będzie też pierwszym w historii podmiotem, któremu udało się stworzyć taki fundusz.

To oczywiście dobra wiadomość dla rynku, bowiem oznacza, że wracają na niego najwięksi. Skala działania BlackRock zwiększa szanse SEC na utworzenie bitcoinowego ETF.

Źródło: sec.gov

Konsultacje w sprawie MiCA

Powracamy do MiCA. Pakiet unijnych regulacji został przegłosowany, ale przed nami jeszcze trzyetapowy, 18-miesięczny proces konsultacji społecznych. Rozpoczną się one w lipcu i będą dotyczyły procedury udzielania zezwoleń na prowadzenie działalności, zarządzania, rozstrzygania konfliktów interesów i rozpatrywania skarg związanych z MiCA.

MiCA ma wejść w życie pod koniec 2024 roku, zaś ostatni etap konsultacji rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Źródło: esma.europa.eu

Kolejny fan bitcoina powalczy o prezydenturę USA

Burmistrz Miami Francis Suarez, znany ze swojej sympatii do kryptowalut, ogłosił, że powalczy o prezydenturę USA. Chce w wyborach reprezentować Partię Republikańską. W przedbiegach będzie jednak musiał pokonać m.in. Rona DeSantisa (zwolennika BTC i wroga CBDC) i Donalda Trumpa. Szanse ma więc nikłe. Liczy się jednak to, że w czasie kampanii wyborczej będzie miał okazję mówić wyborcom o kryptowalutach.

Suarez powiedział kiedyś, że bitcoin ma potencjał stania się globalną walutą świata. Pobierał też wynagrodzenie w BTC.

Źródło: docquery.fec.gov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *