Podatek od bitcoin. Nie zalegaj ze skarbówką i rozlicz PIT za 2019 r.4 min. czytania

Jeżeli w 2019 kupowałeś kryptowaluty i sprzedawałeś je za złotówki lub inne tradycyjne waluty, to najprawdopodobniej będziesz musiał rozliczyć się z Urzędem Skarbowym (nawet jeżeli sumarycznie wszystkie transakcje przyniosły stratę). W związku z epidemią koronawirusa w tym roku deklarację podatkową można złożyć miesiąc później, jeżeli chcesz jednak uniknąć kar za nieterminowe rozliczenie swoich podatków, to powinieneś wypełnić odpowiednie druki do 1 czerwca 2020 roku.

Podatek od bitcoina: w Polsce musisz zapłacić podatek, jeśli kryptowaluty sprzedałeś za waluty tradycyjne

Załóżmy, że w 2019 roku poprzez kantor, giełdę kryptowalut lub portfel online dokonałeś zakupu bitcoina (albo innej kryptowaluty). Jeżeli do tej pory nie wymieniłeś go ponownie na tradycyjny środek płatniczy (złotówki, dolary lub inne waluty) lub dokonałeś jedyni wymiany w ramach cyfrowych aktywów (sprzedaż jednej kryptowaluty – kupno innej kryptowaluty), to podatek nie będzie Cię obowiązywał. Fiskusowi swoje rozliczenie musisz przedstawić dopiero w momencie, gdy kryptowalutę ponownie wymienisz na któryś z popularnych „fiatów” (walutę fiducjarną, czyli tradycyjną).

W takim przypadku obowiązywać będzie Cię ujednolicona stawka podatku dochodowego w wysokości 19% (przed 1 stycznia 2019 roku obowiązywały dwa progi, 18% oraz 32%). Jak informowaliśmy w osobnym artykule dotyczącym rozliczania PIT-u z zysków kryptowalutowych informacje o transakcjach dokonywanych na rynku cyfrowych aktywów zawrzesz w druku PIT-38, w polach 34-38 (Odpłatne zbycie walut wirtualnych). Należy pamiętać, że od początku ubiegłego roku zaliczane są do zysków kapitałowych, w związku z czym inwestujący w bitcoina zostali potraktowani przez fiskusa tak samo, jak inwestorzy giełdowi oraz korzystający z innych, tradycyjnych instrumentów finansowych.

W zeznaniu podatkowym podajesz kwotę za 2019 rok otrzymaną ze sprzedaży kryptowalut (po przeliczeniu na złotówki) lub/i wartość usług i towarów zakupionych za kryptowalutę. Oprócz tego podajesz koszty (według tej samej zasady), co pozwala obliczyć dochód na inwestycjach kryptowalutowych w 2019. Nawet jeżeli w polu dochodu pojawi się strata, zeznanie podatkowe i tak należy złożyć. Osiąganych od ubiegłego roku strat nie można jednak odliczyć od podatku, co wynika między innymi z wprowadzonych w styczniu przepisów oraz interpretacji dyrektora KIS wydanej 7 sierpnia 2019 roku (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.312.2019.1.SJ). Jak tłumaczą eksperci, przepisy w tym zakresie są traktowane jako przejściowe i niekorzystnie interpretowane przez część organów skarbowych – w związku z tym warto zaciągnąć opinii bezpośrednio u doradców podatkowych specjalizujących się w rynku kryptowalutowym.

Polecamy także: Gdzie bitcoin jest legalny?

Nie wiesz jak rozliczyć kryptowaluty? Skorzystaj ze zautomatyzowanego narzędzia

Kwestie podatkowe mogą często doprowadzać do zawrotów głowy, szczególnie w zakresie kryptowalut gdzie wyliczenia właściwej wysokości podatku są zazwyczaj bardziej skomplikowane. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie pominąłeś żadnej transakcji i wszystkie transakcje zostały właściwie przeliczone, powinieneś skorzystać ze zautomatyzowanych narzędzi do rozliczania kryptowalut.

Jednym z nich jest rozliczkryptowaluty.pl, gdzie za pomocą jednego konta możesz gromadzić informacje o operacjach realizowanych na wielu różnych giełdach oraz portfelach. Obliczenia systemu bazując na wytycznych Ministerstwa Finansów oraz konsultacji z doradcami podatkowymi. Automatycznie generowane raporty w przypadku osób fizycznych są tworzone tak, że ostateczne kwoty wystarczy przepisać jedynie do zeznania podatkowego.

PIT za bitcoin złożysz do końca maja? Zmiany w fiskusie z powodu koronawirusa

Wśród podatników panuje powszechne przekonanie, że w związku z pandemią koronawirusa Urząd Skarbowy odłożył w czasie o miesiąc (do 31 maja ze standardowego 31 kwietnia) ostateczny termin złożenia deklaracji podatkowej. W rzeczywistości jednak odroczenie to dotyczy działalności gospodarczej, a w przypadku osób fizycznych skarbówka zdecydowała się zrezygnować z nakładania grzywien i kar na tych, którzy prześlą PIT po terminie (właśnie do końca maja).

W ujęciu prawnym termin złożenia deklaracji PIT nie uległ zmianie, rząd jednak osobną ustawą usunął konieczność zapłaty odsetek od podatku uregulowanego po terminie 30 kwietnia. Swoje podatki za handel na bitcoinie musisz więc rozliczyć najpóźniej do 1 czerwca jeżeli nie chcesz płacić karnych odsetek lub narazić się na grzywnę fiskusa.

Polecamy także: Kupno Bitcan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *