Wieloryby rynku kryptowalut. 10 największych HODL-erów4 min. czytania

W tym momencie na rynku znajduje się niespełna 19 milionów bitcoinów (BTC), z łącznej zamkniętej puli 21 milionów, które mają zostać wykopane do 2140 roku. Tam gdzie ograniczona podaż, tam też duża konkurencja. Na przestrzeni ostatniej dekady rozwoju rynku kryptowalutowego możemy wyróżnić kilka postaci i podmiotów, które wysunęły się wyraźnie na prowadzenie. W tym artykule zebraliśmy 10 największych wielorybów rynku BTC, czyli posiadaczy największej ilości monet.

  • W gronie czołowych HODL-erów znajdują się między innymi legendarny Satoshi Nakamoto, FBI, czy też… Bułgaria
  • Miliardy dolarów w bitcoinach zgromadziły również publicznie notowane spółki: Tesla oraz MicroStratetegy
  • Na liście znalazły się również tak popularne w świecie kryptowalut nazwiska jak Silbert, Armstrong czy Winklevoss.

Tim Draper, amerykański inwestor venture capital

Mając przodków związanych z biznesem w Dolinie Krzemowej, Tim Draper doskonale wie kiedy na rynku pojawia się ciekawa okazja inwestycyjna.

Dostrzegł potencjał bitcoina we wczesnych latach jego istnienia. W 2014 roku kupił 30 tys. monet, gdy BTC znajdował się jeszcze na poziomie zaledwie 600 dolarów. Po siedmiu latach jest już wart ponad 1,3 miliarda dolarów.

Barry Silbert, prezes Digital Currency Group

Barry Silbert jest również wczesnym inwestorem bitcoinowym. W 2013 roku założył DCG – Digital Currency Group, która składała się z pięciu firm opartych na kryptowalutach. Ich główną funkcją jest inwestowanie w start-upy kryptowalutowe i przez lata zgromadzili około 28 miliardów dolarów w bitcoinie, ethereum i innych aktywach.

Sam Silbert w rok po założeniu DCG odkupił od FBI 48 tys. bitcoinów. Aktywa te zostały zajęte przez rząd podczas dochodzenia w sprawie przestępstw finansowych.

Tesla

Niezbyt wiele osób wierzyło, że firma taka jak Tesla dobrowolnie zaangażuje się w kryptowaluty. Niemniej jednak, firma produkująca samochody elektryczne posiada obecnie bitcoiny o wartości ponad 2 miliardów dolarów.

Elon Musk, prezes Tesli, stał się w ostatnich latach silnym propagatorem cyfrowych aktywów i jednym z głównych celebrytów społeczności zgromadzonej wokół nich.

Bliźniacy Winklevoss, dawni partnerzy Marka Zuckerberga

Bracia Winklevoss są „cudownymi dziećmi” świata kryptowalut. Tyler i Cameron Winklevoss posiadają na niezależnych portfelach cyfrowe aktywa warte po 3 miliardy dolarów.  Wspólnie wykorzystali swoją fortunę, aby założyć Winklevoss Capital, firmę zajmującą się inwestowaniem w perspektywiczne spółki. Jej głównym celem są startupy oparte na kryptowalutach i w sumie sfinansowała ponad 100 różnych projektów.

Brian Armstrong, maksymalista BTC

Chociaż nigdy nie podał dokładnej liczby posiadanych przez siebie bitcoinów, Brian Armstrong jest właścicielem 19% udziałów w giełdzie kryptowalutowej Coinbase. Można więc założyć, że podobnie jak inni „early adopterzy” posiada spore zaangażowanie w rynek.

Armstrong to jeden z tak zwanych „maksymalistów” bitcoinowych, wierzących, że BTC jest jedyną słuszną i dominującą kryptowalutą.

Bułgaria

Na rynku bitcoina znajduje się wielu miliarderów i korporacji, jednak gdy w inwestowanie angażuje się cały kraj, sprawy zaczynają przybierać o wiele poważniejszy obrót.

W 2019 roku Bułgaria stała się pierwszym państwem, której rezerwy bitcoina przekroczyły rezerwy złota. Z ponad 200 000 bitcoinów w krajowym skarbcu, Bułgaria jest głównym pretendentem do wygrania kryptowalutowego wyścigu.

Federalne Biuro Śledcze, czyli FBI

FBI jest znane z okresowego posiadania dużych ilości bitcoinów wraz z innymi aktywami kryptowalutowymi. Ze względu na charakter działalności, zasoby BTC prawie w całości pozyskiwane są z działalności przestępców.

Następnie FBI sprzedaje przejęte bitcoiny na aukcjach zainteresowanym nabywcom. Barry Silbert kupił 48 000 BTC od biura w 2013 roku. Jeśli policzyć wszystkie bitcoiny, które kiedykolwiek przeszły przez FBI, mogą one być liczone w milionach. Obecna rezerwa wynosi rzekomo 144 tys. monet i jest wyprzedawana w transzach, aby nadmiernie nie zachwiać rynkiem.

Microstrategy i Michael Saylor

Założona przez Michaela Saylora, Microstrategy jest firmą zajmującą się oprogramowaniem analitycznym z usługami opartymi na chmurze.

Firma jest żywo zainteresowana bitcoinem i zarzeka się, że zawsze będzie inwestowała w kryptowalutę. Obecnie posiada ponad 122 000 bitcoinów.

Roger Ver zwany kryptowalutowym Jezusem

Roger Ver nazywany jest „Jezusem kryptowalut”. Zaczął bardzo wcześnie, nawet wcześniej niż Barry Silbert i jemu podobni. Kupił około 400 tys. bitcoinów, w momencie gdy praktycznie nikt nie interesował się tym rynkiem.

Dziś mówi się, że wciąż pozostało około 300 000 z nich. Załóżmy, że BTC obecnie kosztuje 40 tys. dol. Matematykę zostawiamy Wam.

Satoshi Nakamoto

Na naszej liście nie mogło zabraknąć legendarnego i cały czas anonimowego twórcy bitcoina, którego znamy pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Na portfelu Nakamoto znajduje się ponoć 1 milion BTC. Wpływ, jaki Satoshi mógłby mieć na rynek bitcoinów, jest niewyobrażalny. Mógłby on obniżyć cenę jednego dnia i podnieść ją następnego, gdyby tylko zechciał. Obecnie zgromadzone na jego portfelu bitcoiny uznaje się jednak za „spalone” i nie do odzyskani

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *