Czym jest Ethereum 2.0?4 min. czytania

Ethereum: Poznaj trzy najpopularniejsze eksploratory sieci ETH

Ethereum 2.0 to jeden z najgorętszych tematów na rynku kryptowalut. Czym jest? Dlaczego jest tak ważne? I jak wpłynie na działanie sieci ETH? Na te właśnie pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

  • Ethereum 2.0 to nowa wersja Ethereum.
  • Ma poprawić skalowalność sieci i wprowadzić niższe opłaty transakcyjne.
  • Nowa wersja platformy zmieni też sposób kopania ETH.

Ethereum 2.0 – co to jest?

O tym, czym jest Ethereum, przeczytacie tutaj i tutaj. W tych poprzednich tekstach na naszym blogu opisaliśmy, dlaczego Ethereum jest tak rewolucyjną siecią na rynku blockchaina. Jeśli nie czytaliście tamtych artykułu, polecamy zacząć od nich.

Zakładając, że wiecie, czym jest Ethereum, warto teraz wyjaśnić, czym ma być jego tytułowa wersja z dopiskiem „2.0”. Jest to aktualizacja sieci, która w założeniu ma poprawić działanie „jedynki”.

Ethereum niemal od początku cechowało się pewnymi problemami (jak każda nowa technologia). Przede wszystkim chodziło o skalowalność, czyli zdolność sieci do przetworzenia określonej liczby transakcji na sekundę. Dziś może ona przetworzyć ok. 15 transakcji na sekundę. Dla porównania Visa, globalna sieć płatności związana z popularnymi kartami płatniczymi, przetwarza około 1500 transakcji na sekundę. Jak łatwo się domyślić, możliwości Ethereum były wystarczające na początku działania projektu. Wraz z jego rozwojem, gdy zaczęła korzystać z niego większa liczba osób, okazało się, że sieć po prostu się zapycha. Na realizację transakcji czekaliśmy nie kilka sekund, ale nawet kilka godzin.

Na powyższą bolączkę było lekarstwo, które jednak szybko okazało się jeszcze większym problemem. Mianowice system naliczania opłat transakcyjnych (opłat dla górników, którzy weryfikują każdą transakcję w sieci) sprawiał, że użytkownik Ethereum mógł zrealizować swoją płatność szybciej, ale płacąc za to sporo więcej. Pokazało to, że sieć jest po prostu droga i za wysłanie niewielkiej kwoty (np. 100 zł) należy zapłacić górnikowi aż 50 zł. Sprawiało to, że używanie blockchaina ETH jest korzystne tylko wtedy, gdy obracamy wyższymi kwotami.

Powyższe dało twórcom Ethereum do myślenia. Przy takich założeniach nie trudno sobie wyobrazić, że na rynku pojawią się wkrótce szybsze i tańsze blockchainy, więc pozycja Ethereum będzie mocno zagrożona. Dlatego też rozpoczęto prace nad Ethereum 2.0.

Zmiana modelu kopania

Zacznijmy od kopania ETH. W ramach Ethereum 2.0 w sieci wprowadza się nowy algorytm – Proof-of-Stake (PoS). O ile standardowy na rynku kryptowalut algorytm Proof-of-Work (PoW) jest oparty na energochłonnym działaniu koparek (urządzeń, które kopią, czyli emitują nowe coiny), tak staking to proces przypominający raczej pracę księgowego. W jego ramach górnik uruchamia tylko specjalne oprogramowanie, które weryfikuje i potwierdza transakcje w sieci. Po wybraniu tych właściwych tworzy nowe bloki w łańcuchu, czyli przetwarza transakcje (realizuje wasze płatności).

By stać się górnikiem potrzeba 32 ETH, które zastawiamy w sieci. Nieuczciwych górników spotka kara – stracą swoje coiny. Z kolei uczciwi zostaną nagrodzeni kolejnymi ETH.

Najważniejsze w zmianie jest to, że proces ten będzie energooszczędny. W porównaniu do sieci bitcoina, blockchain ETH stanie się przyjazny środowisku. Do tego do procesu kopania wystarczy zwykły laptop i 32 ETH. Nie ma konieczności kupowania koparek.

Oprócz tego zastosowana technologia skalowania Zero-Knowledge (ZK) ma rozwiązać problem wysokich opłat.

Skalowalność

Warto dodać, że poprawi się także skalowalność sieci. Przejście na ETH 2.0 ostatecznie doprowadzi do obsługi 100 000 transakcji na sekundę. To gigantyczny przeskok. To z kolei ważne z innego powodu. Pomoże to Ethereum w rozwoju rynku zdecentralizowanych finansów (DeFi) i zdecentralizowanych aplikacji (DApps). Rynki te prężnie się rozwijają, więc potrzebują sieci o dużych przepustowościach.

W sieci włączone zostaną też tzw. shard chains. To równoległe łańcuchy bloków, które dodatkowo pomogą w przetwarzaniu transakcji, zamieniając Ethereum – jak sami mówią twórcy projektu – w nowoczesną autostradę płatniczą.

Co zmieni się dla użytkownika?

Czy z pozycji zwykłego użytkownika coś się zmieni? Ethereum 2.0 wprowadzi niższe opłaty transakcyjne i sprawi, że płatności w ETH będą zachodziły szybciej.

Czy jednak wszystko powyższe wymaga do użytkowników jakiś ruchów? Jeśli mówimy tylko o osobach, które nie kopią ETH – nie. Proces tworzenia Ethereum 2.0 po prostu trwa w tle i pewnego dnia zostanie zakończony. Wtedy sieć będzie zarówno tańsza, jak i szybsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *