Ether (ETH) osiągnął rekordową wycenę. Co dalej z kursem tej cyfrowej waluty?3 min. czytania

ETH umacnia swoją pozycję jako drugiej co do popularności i kapitalizacji kryptowaluty.

W 2020 r. wartość etheru (ETH) wzrosła niemal pięciokrotnie, a 25 stycznia 2021 roku, na luksemburskiej giełdzie Bitstamp, ether (ETH) osiągnął najwyższą cenę w historii – 1476,06 USD. Wg ekspertów wzrost kursu tej drugiej co do popularności waluty napędza implementacja ETH 2.0 oraz oczekiwanie na debiut kontraktów terminowych bazujących właśnie na notowaniach etheru.

  • Ether w pierwszym miesiącu 2021 pokonał historyczne maksima, ustanowione ponad trzy lata temu i osiągnął cenę 1476,06 USD.
  • Zdaniem ekspertów wprowadzenie ETH futures spowoduje wzrost zainteresowania indywidualnych tą kryptowalutą, a tym samym pozwoli tokenowi nadal rosnąć.

Ether na historycznych maksimach i z perspektywą dalszych wzrostów

Jak widać na poniższym wykresie, notowania ETH były o kilkadziesiąt dolarów wyższe od tych z początku 2018 roku, kiedy na rynku kryptowalut dominował ostatni spekulacyjny trend wzrostowy. Obecny jest równie dynamiczny, jednak czas, od jakiego ether utrzymuje się na wysokich poziomach tym razem jest zdecydowanie dłuższy.

Wg komentatorów i ekspertów za taki stan rzeczy odpowiada fakt, że rynek kryptowalut jest o wiele bardziej dojrzały i płynny niż trzy lata temu. Wspierają go dodatkowo instrumenty pochodne takie jak np. kontrakty futures, opcje i instrumenty strukturyzowane (ETP), pozwalające inwestować dużym funduszom oraz traderom instytucjonalnym. To właśnie one napędzały kurs bitcoina i wkrótce mogą napędzić również kolejne fale odbicia na ETH.

Ether testował w styczniu 2021 roku nowe historyczne maksima.
Źródło: Tradingview.com

Wszystko za sprawą giełdy CME, która w połowie grudnia ogłosiła, że na początku lutego 2021 r. wprowadzi do swojej oferty kontrakty terminowe właśnie na ETH. Patrząc na sukces rynku derywatów wokół bitcoina, operator giełdy postanowił wprowadzić pierwszy instrument pochodny również na drugą z największych kryptowalut.

Czy wiesz, że…

Wprowadzanie uregulowań na rynku instrumentów pochodnych dla kryptowalut jest niezwykle istotne z punktu widzenia instytucjonalnej adopcji cyfrowych aktywów, ponieważ duże banki, fundusze inwestycyjne i zarządzający aktywami nie mogą kupować tokenów na giełdach. Mogą to robić jedynie poprzez licencjonowane i kontrolowane podmioty, jak np. giełda CME, która oferuje kontrakty futures na BTC i wkrótce na ETH.

ETH 2.0 będzie dodatkowym wzmocnieniem sieci Ethereum i jej kryptowaluty

Faza zerowa ETH 2.0 rozpoczęła się na początku grudnia ubiegłego roku. Przed siecią Ethereum jeszcze kilka kolejnych ważnych aktualizacji, których celem jest uruchomienie łańcucha opierającego się nie o Proof of Work (czyli pracę górników), ale o Proof of Stake, gdzie posiadacze etherów swoim kapitałem będą zabezpieczać sieć oraz otrzymywać za to nagrodę w postaci nowych tokenów.

Wprowadzenie ETH 2.0 ma jednocześnie zwiększyć przepustowość sieci oraz zmniejszyć opłaty za realizowane transakcje. To niezwykle ważne dla blockchaina obsługującego inteligentne kontrakty, zdecentralizowane aplikacje oraz zyskującą coraz większą popularność branżę zdecentralizowanych finansów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *