Jaki był 2022 dla bitcoina i kryptowalut? Podsumowanie5 min. czytania

bitcoin blog

Sam bitcoin (BTC) w 2022 roku stracił ponad 60% na swojej wartości i z poziomu niemal 50 tys. dol., osuwał się do niespełna 17 tys. dol. W tym samym czasie, łączna kapitalizacja rynku cyfrowych aktywów spadła z ponad 2 bilionów do zaledwie 800 miliardów dol. Miniony rok był niewątpliwie trudny dla ekosystemu kryptowalutowego, a w tym artykule chcieliśmy podsumować kilka najważniejszych liczb i wydarzeń z nim związanych.

  • W podsumowaniu między innymi o kryptowalutowych upadkach firm i branż
  • Dodatkowo o rosnącej akumulacji kryptowalut, w tym przez najmniejszych posiadaczy
  • Ważną kwestią w 2022 była również sprawa regulacji rynku cyfrowych aktywów

Upadki: Terra i FTX

30-letni miliarder Sam Bankman-Fried (SBF), który był założycielem i dyrektorem generalnym giełdy FTX, jeszcze do niedawna uznawany był za ikonę ekosystemu kryptowalutowego. Gdy pożyczkodawcy i platformy kryptowalutowe bankrutowały z powodu kryzysu płynności spowodowanego upadkiem Terry w maju, FTX oferował pomoc finansową.

W listopadzie przyszła jednak kolej na FTX, z którego ludzie masowo zaczęli wypłacać środki doprowadzając do kryzysu płynności. Giełda upadła, gdy konkurencyjna platforma kryptowalutowa Binance, kierowana przez innego miliardera Changpeng Zhao, wycofała się z proponowanej umowy ratunkowej i powiedziała, że będzie upłynniać swoje rezerwy tokenów kryptowalutowych FTX.

Wypłaty na FTX zostały zablokowane, token FTT spadł niemal do zera, a Bankman-Fried został aresztowany w grudniu. Nie jest jasne, ilu inwestorów straciło swoje fundusze z powodu upadku FTX, ale BBC podało, że giełda była winna swoim 50 największym wierzycielom w przybliżeniu 3 miliardy dolarów.

Szczyt i załamanie rynku NFT

Już na początku 2022 roku rynek kryptowalutowy znajdował się w trendzie spadkowym, ceny oscylowały jednak w okolicach 50 tys. dol. To właśnie w tym czasie niezwykle popularny w 2021 rynek NFT osiągnął swój szczyt (wolumen handlowy na poziomie 17 miliardów dol. w styczniu).

Po tym rozpoczęła się jednak równia pochyła i obecnie liczba realizowanych transakcji oraz ich wartości szoruje po dnie popularności.

Źródło: NonFungible.com

NFT udowodniły, że oddzielne części Web3 mogą działać jako niezależne rynki, tak jak powinny w zdecentralizowanym świecie. Mimo to, jak na razie osiągnęły jedynie krótkotrwały sukces, gdyż branża NFT straciła 95% po osiągnięciu szczytu w styczniu.

The Merge sieci Ethereum

Ethereum to platforma smart contractów, na której użytkownicy mogą budować zdecentralizowane aplikacje, tworzyć nowe tokeny kryptowalutowe, uczestniczyć w gospodarce DeFi lub uruchamiać niezależne projekty. Ether, rodzima waluta platformy, jest drugą największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej.

W skomplikowanym, wieloletnim procesie, pełnym opóźnień, Ethereum zdecydowało się przejść z proof-of-work na mniej energochłonną metodę funkcjonowania proof-of-stake, kładąc tym samym kres wydobywaniu ethera w dotychczasowej formie. To przejście, zwane The Merge, zostało pomyślnie zakończone 15 września, a zużycie energii zostało zmniejszone o 99,95%.

Jako czołowa kryptowaluta i platforma, zmiana w sieci Ethereum będzie nadal wpływać na sposób, w jaki organy regulacyjne oceniają koszty energetyczne i środowiskowe branży kryptowalut.

Już ponad 1 mln ludzi posiada co najmniej 1 BTC

Podczas gdy rynek stracił biliony dolarów, sympatycy bitcoina wykorzystali okazję do akumulacji, zwiększając liczbę posiadaczy BTC z co najmniej 1 całym bitcoinem w portfelu do około 1 miliona.

Istotnym wskaźnikiem jest również całkowita podaż posiadana przez długoterminowych inwestorów na rynku BTC. Obecnie znajduje się ona na rekordowym poziomie, pokazując solidny wzrost inwestowania w wartość podczas kryptowalutowej zimy w 2022 roku.

Źródło: Lookintobitcoin.com

Przyszłe regulacje kryptowalut, czyli MiCA

W połowie 2022 roku Unia Europejska (UE) podjęła kroki w kierunku regulowania rynku kryptowalutowego prezentując projekt ustawy o nazwie Markets in Crypto-Assets (MiCA). Jest to pierwszy ruch europejskiej wspólnoty mający na celu prawne uporządkowanie kwestii związanych z cyfrowymi aktywami.

Jak na razie jest to jednak projekt skupiający się na „tradycyjnych aktywach”, pomijający dynamicznie zmieniającą się branżę NFT oraz zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Tak jak pisaliśmy na łamach naszego bloga w grudniu, przepisy mają regulować emisję i obrót kryptowalutami, a także zarządzanie aktywami bazowymi, w stosownych przypadkach, z dodatkowymi przepisami regulacyjnymi ukierunkowanymi na „najważniejsze” tokeny powiązane z aktywami (ART) oraz tokeny pieniądza elektronicznego (EMT).

Za nami trudny rok dla kryptowalut, mamy jednak nadzieję, że 2023 będzie zdecydowanie lepszy dla inwestorów oraz dla dalszego rozwoju branży!

Prognozy na rok 2023 naszego CEO Mateusza Kary znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *