Najważniejsze newsy tygodnia #283 min. czytania

Jak co tydzień, prezentujemy Wam najważniejsze newsy ze świata kryptowalut. Co tym razem wydarzyło się na rynku blockchaina?

Iran wykorzysta kryptowaluty do importu

Iran podjął przełomową dla rynku kryptowalut decyzję. Władze złożyły pierwsze w historii oficjalne zamówienie importu towarów, za które zapłacono w kryptowalucie. Łączna wartość transakcji wyniosła 10 milionów dolarów.

Dyrektor irańskiej Organizacji Promocji Handlu (TPO), Alireza Peyman-Pak, potwierdził powyższe za pośrednictwem Twittera:

W tym tygodniu pierwsza oficjalna rejestracja zamówienia importowego o wartości 10 milionów dolarów została pomyślnie zakończona przy użyciu kryptowalut.

Jak dodał, w ciągu najbliższych tygodni rząd planuje intensyfikację wykorzystywania cyfrowych aktywów w handlu zagranicznym. To efekt sankcji, jakie na kraj nałożyły USA.

Źródło: Tasnim

Tornado Cash vs. USA

Skoro przy sankcjach jesteśmy, warto wejść na temat Tornado Cash, czyli słynnej platformy, która umożliwia zacieranie ścieżek pochodzenia kryptowalut (a w praktyce pranie pieniędzy). Amerykański resort finansów ogłosił, że nakłada na projekt sankcje. Aktywa firmy w USA zostają zamrożone, podobnie jak podmiotów z nią związanych, które znajdują się pod jurysdykcją Stanów Zjednoczonych.

Mimo składanych publicznie obietnic Tornado Cash nie wprowadziło skutecznych kontroli mających uniemożliwić szkodliwym grupom hakerskim regularne pranie środków

– przekazały oficjalnie władze USA.

I faktycznie, wiosną Tornado Cash twierdziło, że uniemożliwi korzystanie ze swojej platformy przestępcom.

Zachowanie prywatności finansowej jest niezbędne do zachowania naszej wolności, jednak nie powinno się to odbywać kosztem nieprzestrzegania przepisów

– informowali wtedy twórcy projektu.

Służby USA twierdzą, że z Tornado Cash korzystali m.in. cyberprzestępcy z Lazarus Group, czyli grupy hakerskiej, która działa na zlecenie Korei Północnej. Reżim Kimów przeznaczał tak zdobyte środki na finansowanie swoich badań nuklearnych.

Źródło: treasury.gov

Reddit umożliwi zakup ETH

Reddit umożliwi swoim użytkownikom zakupy etheru. Wszystko dzięki współpracy z FTX, jedną z czołowych giełd na rynku.

To rozwinięcie pomysłu z 2020 r., kiedy firma wprowadziła na swojej platformie „punkty społeczności”. Te obowiązują jak na razie w dwóch subredditach i dają użytkownikom możliwość zdobywania nagród w zamian za pisanie „wysokiej jakości postów i komentarzy”.

Reddit ma ponad 400 mln (miesięcznie) aktywnych użytkowników, co czyni go jednym z największych inicjatyw konsumenckich w Web3. Co więcej, zawsze jesteśmy podekscytowani zastosowaniami blockchaina z głęboko osadzonym narzędziem, jakim są punkty społeczności. Użytkownicy społeczności Reddita będą mogli być bardziej upoważnieni i bardziej otwarci

– napisała w e-mailu przesłanym do mediów Amy Wu, szefowa FTX Ventures.

Źródło: Fortune

Twórcy Tetrisa inwestują w blockchaina

Playstudios, firma zajmująca się grami mobilnymi, ogłosiła w ostatnich dniach, że chce budować projekty oparte na blockchainie i Web3. Uruchamia więc dział gier opartych na technologii łańcucha bloków. Zainwestuje też aż 10 milionów dolarów w firmy z tego rynku.

Warto dodać, że mówimy tu o spółce, która ma status legendy. To jej programiści przed lat stworzyli Tetrisa, czyli jedną z najbardziej kultowych gier w dziejach.

Spędziliśmy dużo czasu na myśleniu o tym, jak nagradzać graczy w naszych grach – skomentował w rozmowie z Techcrunch nowy krok firmy Andrew Pascal, założyciel i dyrektor generalny Playstudios. Dodał, że jego firma jest “pionierem w świecie gier”.

Źródło: Techcrunch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *