Najważniejsze newsy tygodnia #493 min. czytania

Nowy rok to nowe szanse! Jak jednak 2023 r. zaczął się na rynku kryptowalut?

Sam Bankman-Fried nie przyznaje się do winy

Jak można było przypuszczać, Sam Bankman-Fried, były szef FTX, nie przyznał się do winy. W tym tygodniu zeznawał przed sądem w USA. Podobnie jak w czasie zeszłorocznych wywiadów, twierdził, że nie jest winny stawianych mu zarzutów dot. złamania przepisów finansowych czy nielegalnego finansowania kampanii politycznych.

– Fundusze klientów były również wykorzystywane i prane poprzez darowizny polityczne, darowizny na cele charytatywne i różne inwestycje wysokiego ryzyka – powiedziała na rozprawie Danielle Sassoon, prokurator federalna.

„Bankman-Fried nie rozmawiał z sędzią podczas rozprawy, ale naradzał się ze swoimi prawnikami. Przed postawieniem w stan oskarżenia uścisnął dłoń jednemu z prokuratorów. Potem podszedł do grupy rysowników na sali sądowej i skomentował ich pracę”, relacjonował rozprawę Reuters.

Wyrok w sprawie biznesmena poznamy dopiero 2 października. Grozi mu 115 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Reuters

Światowe Forum Ekonomiczne widzi potencjał kryptowalut

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum, WEF) opublikowało na swojej stronie artykuł dot. kryptowalut. Napisał go Dante Disparte, CSO z Circle.

Disparte wskazuje w tekście na to, że kryptowaluty są już i będą nadal ważną częścią świata finansów.

Sugerował też, by obserwować to, co robią duże banki, które emitują swoje tokeny i eksperymentują z blockchainem. Jako przykład podał JP Morgana, którego CEO, Jamie Dimon, publicznie krytykował bitcoina. Dziś zaś jego bank ma swoją kryptowalutę – JPCoina – i bada możliwości blockchaina.

Dodał, że krytycy kryptowalut, którzy wskazują na to, że te są wykorzystywane przez przestępców, powinni zrozumieć, że nie jest to wina nowej technologii, a ludzkiej natury.

Źródło: WEF

Polska jednym z liderów rynku bitomatów

Nasz kraj jest jednym z liderów na rynku bitomatów. Obecnie najwięcej takich urządzeń jest w USA – aż 33 692. Na drugim miejscu jest Kanada (2637 bitomatów), zaś podium zamyka Hiszpania (266).

Na czwartej pozycji znalazła się Australia (224). Aż 220 bitomatów można zaś znaleźć w Polsce. Tym samym przegoniliśmy jako kraj Salwador z 212 lokalizacjami.

Alternatywą do bitomatów są nasze punkty Cryptoterminali. Mapę z nimi znajdziecie tutaj.

Źródło: coinatmradar.com

Lider Polski 2050 chce likwidacji gotówki

Wątek cyfryzacji waluty rzadko pojawia się w polskiej debacie publicznej. W tym tygodniu jednak lider partii Polska 2050, Szymon Hołownia, udzielił wywiadu Radiu Zet. Został w nim zapytany o to, czy jest zwolennikiem likwidacji gotówki.

 Trzeba skończyć z gotówką i przyjąć pieniądz cyfrowy – tak czy nie? – zapytał go Bogdan Rymanowski.

– Tak, jak najszybciej tak. Ale wcześniej euro trzeba przyjąć – odpowiedział Hołownia.

Wypowiedź lidera Polski 2050 wywołała kontrowersje. W odpowiedzi politycy Konfederacji ogłosili, że będą domagać się zapisów w polskim prawie, które zagwarantują nam wszystkim dostęp do gotówki.

Warto jednak dodać, że powyższe już istnieją. Są to art. 227 Konstytucji RP i art. 31 i 32 Ustawy o Narodowym Banku Polski.

Źródło: Youtube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *