Najważniejsze newsy tygodnia #853 min. czytania

Kolejny tydzień już niemal za nami. Co wydarzyło się w nim na rynku kryptowalut? Kurs nadal idzie w bok, ale na poziomie newsów dzieje się – mimo pozorów – wiele…

FTX będzie mogło sprzedać swoje kryptowaluty

Sąd zgodził się na to, by upadła giełda FTX zaczęła sprzedawać swoje kryptowaluty. Ma to umożliwić spłatę klientów, którzy zawierzyli tej firmie swoje środki, w efekcie czego są teraz stratni. Czy to zła wiadomość dla rynku? Teoretycznie ten może zostać zalany różnymi cyfrowymi aktywami o łącznej wartości 3,4 mld USD. W praktyce nic takiego się nie wydarzy.

Decyzją sądu FTX może sprzedać w skali tygodnia cyfrowe aktywa o wartości tylko 100 mln USD. W drodze wyjątku – i po uzyskaniu zgody sędziego – kwota ta może wzrosnąć do 200 mln USD. Takie wartości nie zatrząsną rynkiem.

FTX posiada 1,16 miliarda USD w solanie, 560 milionów USD w bitcoinie i 192 miliony USD w etherze. Do tego ma w swoim portfelu: APT o wartości 137 milionów USD, USDT o wartości 120 milionów USD, XRP o wartości 119 milionów USD, MNT wart 49 milionów USD, STG o wartości 46 milionów USD, WBTC warte 41 milionów USD, WETH o wartości 37 milionów USD.

Źródło: Reuters

Inflacja w USA rośnie, choć tylko częściowo

Wyprzedaż środków FTX nie zagrozi raczej kursowi bitcoina. Czy zagrożenie może płynąć z biur Fedu? W tym tygodniu poznaliśmy bowiem nowe dane dot. inflacji w USA. Okazało się, że ta ostatnia znów rośnie. Choć tylko częściowo…

Rośnie bowiem tylko inflacja konsumencka. W sierpniu wyniosła 3,7 proc. rok do roku, w lipcu – 3,2 proc., a w czerwcu 3 proc.. Dla władz banku centralnego kluczowa jest inflacja bazowa (bez cen nośników energii i żywności). Ta zaś spada. Ostatni pomiar wskazał na 4,3% W lipcu było to 4,7 proc..

Możemy więc założyć, że Fed nie podniesie stóp procentowych. Ostateczna decyzja zostanie podjęta już za tydzień.

Zgodnie z FedWatch, tylko 3 proc. rynku zakłada, że dojdzie do podwyżki stóp w USA o 25 pb. 97 proc. obstawia pozostawienie stóp na obecnym poziomie.

Wszystko powyższe to bardzo dobre wiadomości dla rynku.

Źródło: FedWatch, ycharts.com

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

Unia Europejska kontynuuje proces regulacji rynku kryptowalut

Unia Europejska (UE) przegłosowała dokument DAC8, który dot. kryptowalut. Tym razem chodzi o ułatwienie organom podatkowym śledzenia transakcji realizowanych w blockchainach. Jak twierdzą pomysłodawcy, chodzi o uszczelnienie luk podatkowych i walkę z unikaniem płacenia podatków przez osoby, które inwestują w kryptowaluty.

Dyrektywa ma wejść w życie dopiero 1 stycznia 2026 roku, zaś państwa członkowskie muszą ją wdrożyć do końca 2025 r.

Urzędnicy UE twierdzą, że DAC8 może zwiększyć wpływy podatkowe do budżetów państw członkowskich na poziomie od 1 do 2,4 miliarda euro rocznie.

Źródło: cryptopolitan.com

Koniec wsparcia dla BUSD

Warto przypomnieć, że Binance, jedna z największych giełd kryptowalut, ogłosiła niedawno datę zakończenia wsparcia dla swojego stablecoina BUSD. To ważna informacja także dla klientów Ari10.

Jeśli ktoś posiada środki w BUSD na platformie Ari10 Exchange, proszony jest o ich pilną wypłatę na inny portfel, konwersję na inne aktywa cyfrowe lub sprzedaż w zamian za złotówki bezpośrednio w naszym kantorze. Ważne jest, aby pamiętać, że możliwość handlu BUSD na Ari10 Exchange zakończy się już końcem września. Po tej dacie Ari10 Exchange zablokuje wszystkie operacje handlowe związane z tą kryptowalutą, pozostawiając jedynie możliwość wypłaty środków w BUSD na inny portfel. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Warto dodać, że miejsce BUSD na rynku zajmie First Digital USD (FDUSD), zabezpieczonego 1:1 dolarem oraz innymi wysoce płynnymi aktywami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *