NFT przeżywają wakacyjny renesans. Non-fungible tokens z rekordowymi wynikami6 min. czytania

NFT wakacyjny renesans

Marcowy boom na NFT przy obecnej aktywności rynku jest niemal niezauważalny na wykresie

Na przestrzeni sierpnia sprzedaż non-fungible tokens (w skrócie NFT) eksplodowała do poziomu znacznie przewyższającego rekordowy boom obserwowany w marcu. Liczba sprzedaży na OpenSea, największej giełdzie NFT, osiągnęła w ciągu ostatniego tygodnia ponad 60 tysięcy aukcji dziennie, co stanowi blisko 8-krotność dotychczasowego rekordu.

  • NFT to niezamienne tokeny, który reprezentują unikatową, cyfrową wartość: np. dzieło sztuki.
  • Wolumen transakcji na OpenSea przekroczył wartość 1 miliarda dolarów już w połowie sierpnia, a liczba dziennych unikalnych nabywców również osiągnęła nowy rekord wszech czasów.
  • Coin Metrics przygotował raport, w którym podsumowuje dynamiczny wzrost aktywności NFT w przeciągu wakacji po kilkumiesięcznej stagnacji.

NFT wracają do łask. Punki, małpy i pingwiny, czyli co spowodowało wzrosty?

Coin Metrics w swojej analizie prezentuje kilka wydarzeń, które miały miejsce pod koniec lipca i które miały najprawdopodobniej być głównymi czynnikami początkującymi wzmożone zainteresowanie tokenami NFT.

30 lipca anonimowy nabywca wydał 7 milionów dolarów, aby nabyć 104 CryptoPunks (kolekcja cyfrowych postaci w formie 8-bitowej grafiki) w jednym bloku.

Dlaczego wydałem 7 milionów dolarów na 104 bazowe punki? Proste: ponieważ wybieram wartość – skomentował krótko na Twitterze.

Kupił on 104 najmniej kosztowne CryptoPunks na rynku, znacznie podnosząc bazę (cena „bazowa” odnosi się do wartości najtańszego dostępnego NFT w ramach danej kolekcji). Następnie wyjaśnił, że postrzega CryptoPunks jako długoterminowy magazyn wartości.

Dzienna liczba sprzedanych NFT oraz unikatowych nabywców na giełdzie OpenSea. Źródło: Coin Metrics Network Data Pro

Kupujący użył również MiningDAO, aby prywatnie wysłać wszystkie 104 transakcje bezpośrednio do górników. Oznaczało to, że transakcje nie były publicznie widoczne, dopóki nie zostały już dodane do bloku, co uniemożliwiło innym inwestorom wykupienie „bazy”. Przed transakcją średnia cena sprzedaży CryptoPunks wynosiła około 60 tysięcy dolarów, ale następnie dynamicznie wzrosła do około 200 tys. dol.

Średnia cena CryptoPunks w dolarach, średnia ruchoma z ostatnich 500 transakcji. Źródło: Coin Metrics Reference Rates & OpenSea API

Wolumen sprzedaży CryptoPunks eksplodował od początku sierpnia. Ale oprócz Punków, nastąpiła również eksplozja innych projektów NFT opartych na podobiznach zwierząt, które dosłownie przejęły Twittera.

Wolumen sprzedaży Bored Ape Yacht Club (BAYC), NFT którego nazwę na polski można przetłumaczyć jako klub żeglarski znudzonych małp, wzrósł po ogłoszeniu, że będzie on przedstawiony na aukcji w Christie’s, w jednym z najpopularniejszych domów aukcyjnych na świecie.

Od tego czasu BAYC odnotował milionowe obroty i wartości sprzedaży, a cena minimalna osiągnęła ponad 15 ETH. Oprócz BAYC, również inne kolekcje grafik kolekcjonerskich wspięły się na szczyty list giełdy OpenSea. Po wojnie na Twitterze z BAYC, wolumen obrotu NFT Pudgy Penguins wystrzelił w górę, osiągając 13,5 mln dol. w trakcie jednej sesji, 13 sierpnia.

Czy wiesz, że…

Tokeny NFT można porównać do biletu na koncert lub event sportowy: każdy z nich zawiera w sobie szereg specyficznych informacji, w tym dane nabywcy. W efekcie poszczególne NFT mogą być do siebie bardzo podobne, ale ostatecznie każdy jest nieco inny niż pozostałe.

Art Blocks bije rekordy popularności za sprawą inwestycji funduszu hedgingowego z Singapuru

Mniej więcej w tym samym czasie, fundusz hedgingowy Three Arrows Capital z siedzibą w Singapurze rozpoczął masowe skupowanie NFT. W ciągu ostatnich tygodni firma ta wydała tysiące ETH na zakup niezamiennych tokenów, skupiając się głównie na Art Blocks i CryptoPunks.

Art Blocks to platforma artystyczna, która stworzyła popularne kolekcje, takie jak Ringers, Chromie Squiggles i Fidenzas. Rynek Art Blocks eksplodował po rozpoczęciu inwestycji przez Three Arrows Capital.

Dzienny wolumen platformy Art Blocks w dolarach. Źródło: Coin Metrics

Dwa NFT z kolekcji Ringers zostały sprzedane za 400 ETH i 370 ETH każdy 9 sierpnia, co jest do tej pory rekordowym wynikiem platformy. 14 sierpnia Chromie Squiggle został sprzedany za 750 ETH, czyli około 2,4 mln dolarów.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni ceny Art Blocks poszybowały w górę. Istnieją dziesiątki projektów, a ceny różnią się między nimi, ale średnia wartość sprzedaży osiągnęła nawet 29 500 dol.

Taniejący ether ponownie zachęcił inwestorów do zakupów?

Podczas marcowego szału na NFT, kryptowalutowe dzieła sztuki przykuły większość medialnej uwagi, co zostało podkreślone rekordową sprzedażą o wartości 69 milionów dolarów w dniu 11 marca. Jednak podczas najnowszego letniego boomu nie doszło jak na razie do podobnych jednostkowych transakcji, ogólny wolumen sieci jest jednak o wiele większy. Patrząc z perspektywy czasu, sprzedaż cyfrowego artysty o pseudonimie Beeple za 69 milionów dolarów była szczytem marcowego boomu.

Cena etheru zaczęła rosnąć w połowie marca, osiągając w kwietniu nowy rekord wszech czasów na poziomie 4,1 tys. dolarów. Gdy cena ETH przekroczyła 4 tys. dol., sprzedaż NFT spadła. Po załamaniu się ceny etheru sprzedaż NFT zaczęła ponownie rosnąć.

Sprzedaż OpenSea vs cena ETH. Źródło: Coin Metrics

Może to wskazywać na związek między rynkiem NFT a ceną ETH. NFT są zazwyczaj wyceniane w ETH, więc jeśli cena ETH nagle wzrośnie, nowe podmioty mogą zostać wykluczone. Na przykład, NFT, którego cena wynosi 2 ETH, może nagle kosztować od około 3000 do ponad 6000 dolarów. Tego typu wzrosty cen sprawiają, że dla niektórych potencjalnych nabywców, którzy nie posiadają jeszcze ETH i muszą wejść na rynek kryptowalut za pomocą tradycyjnych walut, będzie to zbyt kosztowne sugeruje Coin Metrics.

Między NFT i ETH istnieją też widoczne powiązania. Ludzie kupują ETH, aby kupić NFT, sprzedają swoje NFT za więcej ETH, a następnie często reinwestują te ETH z powrotem w kolejne NFT. Wysoka sprzedaż niezamiennych tokenów przyciąga uwagę do etheru i pomaga pozyskać nowych użytkowników ekosystemu Ethereum.

Podczas marcowego boomu na NFT sprzedaż tokenów i cena ETH rosły jednocześnie, aż do momentu, gdy rynek nagle zwolnił, gdyż podaż przewyższyła popyt. Obecnie sprzedaż NFT i cena ETH ponownie wzrastają, co widać na powyższym wykresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *